Գորիս համայնքն արժանացել է «Կանաչ առաջնորդի» վկայագրի
Գորիս համայնքը պաշտոնապես ստացել է «Կանաչ առաջնորդի» հեղինակավոր վկայագիրը՝ ի նշան կանաչ քաղաքի կայուն զարգացմանն ուղղված ջանքերի։ Վկայագիրը շնորհվել է Լեհաստանի երեք առաջատար բնապահպանական կազմակերպությունների կողմից՝ «Կանաչ համայնք» ծրագրի շրջանակներում։ Հատկանշական է, որ սա Եվրոպական միությունից դուրս իրականացվող առաջին նմանատիպ նախաձեռնությունն է։
Վկայագիրը Գորիսի համայնքին հանձնել է ծրագրի ղեկավար Ռոմուալդ Բուրզուկը՝ Լեհաստանից ժամանած պատվիրակության այցի շրջանակում։ Պատվիրակության կազմում էին Լեհաստանի մի շարք քաղաքների ՏԻՄ ներկայացուցիչներ։
Գորիսի համայնքապետարանում տեղի ունեցած պաշտոնական հանդիպման ընթացքում, բացի վկայագրի հանձնման արարողությունից, կողմերը քննարկել են հետագա համագործակցության կարևոր ուղղությունները։
Հարկ է նշել նաև, որ Լեհ գործընկերների և «Մաքուր Գորիս» ՀԿ-ի հետ համատեղ մշակվել է Գորիսի աղբահանության ռազմավարությունը: Ուշադրության կենտրոնում են եղել աղբահանության համակարգի բարելավման, աղբի տեսակավորման արդյունավետ մեխանիզմների ներդրման, վերամշակման գործընթացների կազմակերպման և լեհական փորձի տեղայնացման հնարավորությունները Գորիս համայնքում։
Այցի շրջանակներում պատվիրակության անդամները Գորիս համայնքին են նվիրել նոր աղբամաններ։ Բացի այդ, քաղաքի այգում տնկվել են Լեհաստանից բերված ծաղիկների սածիլներ։
Լեհական պատվիրակության եռօրյա այցը կարևոր հարթակ հանդիսացավ Գորիսի և լեհ գործընկերների միջև առկա համագործակցությունը խորացնելու համար։