Գորիսի պատմամշակութային հուշարձաններն ու հետաքրքիր պատմությունները ներկայացված են «Հին և նոր Գորիս» պատկերագրքում
ԳՈՐԻՍ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեն Հովհաննիսյանի «Հին և նոր Գորիս» պատկերագիրքը թերթելիս հետաքրքրասերները կարող են ծանոթանալ Գորիսի պատմությանը, տեսարժան վայրերին, պատմամշակութային արժեքներին:
Ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով գրքի շնորհանդեսն անցկացվեց հուլիսի 8-ին «Գորիսը ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակում:
«Պատկերագրքում ներառվել է քաղաքի ստեղծման պատմությունը, գորիսեցիների նիստուկացը, նրանց տարազը, արվեստը։ Գորիսը ոչ միայն հայ, այլև համաշխարհային մշակույթի մեջ մեծ տեղ ունի: Ափսոսում եմ, որ քիչ է ուսումնասիրված. կան հրաշալի աշխատություններ, բայց իմ ուշադրությունը գրավեց մշակութային ժառանգությունը, որն առանձին գրքով չի հրատարակվել։ Տպագրվել է 1000 օրինակ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց պատկերագրքի հեղինակ Սեն Հովհաննիսյանը:
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանի խոսքով, գիրքը   վերցնելով, կարող ենք տեսնել, թե ինչով է հարուստ այս տարածաշրջանը: «Շատ ուրախ ենք, որ այն լույս է տեսել և հույս ունենք, որ իր արժանի տեղը կգտնի բոլոր գրախանութներում»,-ասաց նա:
Ակսել Բակունցի տուն-թանգարանի տնօրեն Վարդան Սարգսյանը պատմեց, որ վերջերս իրեն բախտ է վիճակվել ծանոթանալ Սեն Հովհաննիսյանի հետ: «Նա այցելել էր Գորիս այս պատկերագիրքը կյանքի կոչելու համար: Նրա հետ շփումից պարզ դարձավ, որ Հովհաննիսյանը բազմաշնորհ և տաղանդավոր անձնավորություն է, նրա հետաքրքրությունների շրջանակը շատ մեծ է: Նա զբաղվում է և’ քարտեզագրությայմբ և ազգագրությամբ, և’ հրատարակչական գործով»,-շեշտեց նա:
Սարգսյանը հավելեց, որ այս կարևոր աշխատանքում իրենց ուժերի սահմաններում փորձել են աջակցել նրան: «Հովհաննիսյանը կարողացել է փայլուն արտացոլել Գորիսի պատմությունը հնագույն ժամանակներից մինչև մեր օրերը, Գորիսը, որը քաղաքակրթության հնագույն օջախներից է»,-ընդգծեց նա: