Հանդիպում-քննարկում կոռուպցիոն եւ տնտեսական հանցագործությունների վերաբերյալ
Մարտի 20-ին Մեղրիի համայնքապետարանի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ հանդիպում-քննարկում կոռուպցիոն և տնտեսական հանցագործությունների վերաբերյալ։ Հանդիպումը վարում էին Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը, Սյունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Նարեկ Արշակյանը, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Մեղրիի բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Զավեն Օհանյանը։ Ներկա էին համայնքի վարչական ղեկավարները, համայնքային կառույցների, ՊՈԱԿ-ների ներկայացուցիչները, համայնքապետարանի աշխատակիցները:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեցին 2024 թվականի իրավախախտումների վերաբերյալ տվյալներ:
Դատախազ Նարեկ Արշակյանը շեշտեց, որ կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտումը շարունակում է մնալ դժվար, քանի որ դրանք հաճախ կրում են երկկողմանի շահավետ գործարքների բնույթ, և կողմերը հակված են խուսափել իրավապահ մարմինների հետ համագործակցելուց: Այս համատեքստում կարևորվեց օպերատիվ հետախուզական մարմինների արդյունավետությունը և քաղաքացիների ակտիվ ներգրավվածությունը:
Ներկայացվեց հանցագործությունների վիճակագրական տվյալները՝
Տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունները 2024 թվականին նվազել են 27%-ով՝ 37-ից դառնալով 27։
Հարկերից խուսափման դեպքերը 2023-ի 4-ից հասել են 5-ի, սակայն դրանց բացահայտման ցուցանիշը մնացել է 100%-ի։
Փողերի լվացման դեպքերը նվազել են՝ 4-ից դառնալով 2, և բացահայտման ցուցանիշը հասել է 100%-ի։
Կեղծ փողերի շրջանառության դեպքերը նվազել են՝ 12-ից դառնալով 10, բայց բացահայտման մակարդակը 8,3%-ից դարձել է 0%։
Կոռուպցիոն հանցագործությունները 2024 թվականին աճել են՝ 25-ից հասնելով 30-ի։
Նախկինում կատարված հանցագործությունների բացահայտված դեպքերը 2023-ից 77-ից դարձել են 152։
Հետախուզման մեջ գտնվող անձանց թիվը 2024 թվականին կազմել է 383։
Չնայած ընդհանուր հանցագործությունների աճին, Մեղրի համայնքում 2024 թվականին արձանագրված հանցագործությունների թիվը նվազել է, ինչը դրական ցուցանիշ է: Այնուամենայնիվ, բնակարանային գողությունների աճը ցույց է տալիս, որ անհրաժեշտ է ուժեղացնել կանխարգելիչ միջոցառումները:
Սյունիքի մարզի ընդհանուր վիճակագրությունը մատնանշում է, որ պետք է մշակել նոր ռազմավարություններ հանցավորության դեմ պայքարելու համար՝ ապահովելով մարզի բնակչության անվտանգությունը:
Հանդիպման ընթացքում Խաչատուր Անդրեասյանը, մասնակիցները կարևորեցին իրավապահ մարմինների, համայնքային կառույցների և հասարակության միջև համագործակցությունը՝ հանցագործությունների կանխարգելման և բացահայտման գործում: Դատախազը շեշտեց, որ աշխատանքները շարունակվում են, և անհրաժեշտ է ակտիվ վերահսկողություն՝ նոր դեպքերի բացահայտման ու կանխարգելման ուղղությամբ։