Հարկային մուտքերն աճել են գերավճարների հաշվին
Պետեկամուտների կոմիտեն այս տարվա առաջին կիսամյակում հավաքել է 549.6 միլիարդ դրամ, ինչը 37.6 միլիարդ դրամով ավելի շատ է, քան անցած տարվա առաջին կիսամյակում էր, երբ կոմիտեն ղեկավարում էր Հովհաննես Հովսեփյանը:
Աճի մեծ մասն ապահովվել է հանքարդյունաբերության ոլորտի ընդամենը երեք ընկերությունների եւ մեծահարուստ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի անվան հետ կապվող ձեռնարկությունների հաշվին:
Լրացուցիչ 37.6 միլիարդի կեսից ավելին՝ 21.9 միլիարդը, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի», «Գեոպրոմայնինգ գոլդի», «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատի», ինչպես նաեւ «Ալեքս հոլդինգի», «Նատալի ֆարմի», «Ա եւ գ»-ի, «Ալեքս գրիգի» ու «Ալեքս տեքստիլի» նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ ավելի վճարած հարկերն են:
Ալեքսանյանի անվան հետ կապվող ընկերությունները գրեթե երկու անգամ ավելի հարկ են վճարել, իսկ հանքարդյունաբերող երեք ընկերությունից գանձված գումարն ավելացել է 2.5 անգամ (2016թ. առաջին կիսամյակ՝ 8.6 միլիարդ դրամ, 2017թ․ առաջին կիսամյակ՝ 21.9 միլիարդ):
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանում պղնձի խտանյութի արդյունահանումն ավելացել է ընդամենը 6.9 տոկոսով, իսկ միջազգային շուկայում՝ նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ, պղնձի գներն աճել են շուրջ 20 տոկոսով:
Պետեկամուտների կոմիտեի թվերը ցույց են տալիս, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում հայաստանյան ընկերությունները 13.5 միլիարդ դրամի գերավճար են կատարել:
Տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանի խոսքով՝ գերավճարներով պետբյուջե լցնելը հայաստանյան հարկային մարմինների արդեն ավանդական դարձած գործելաոճն է:
«Սա այն գործիքն է, որն օգտագործվում է հարկային մարմինների կողմից, երբ որ մեզ փորձում են ներկայացնել, որ հարկային վարչարարության ինչ-ինչ աշխատանքների արդյունքում մեզ մոտ հարկերը հավաքվել են ավել», - պարզաբանեց տնտեսագետը:
«Ազատությունը» դիմել էր Պետեկամուտների կոմիտե՝ մեկնաբանություն ստանալու ակնկալիքով, սակայն պատասխան չստացանք:
Վահագն Խաչատրյանի խոսքով՝ գերավճարներն ազդում են հայաստանյան բիզնեսի ու հետեւաբար՝ տնտեսության վրա, որովհետեւ դրանք զրկում են գործարարներին անհրաժեշտ միջոցներից:
«Զուտ ֆինանսական առումով՝ հասկանալի է, որ այդ գումարները կարող էին դառնալ բիզնեսի շրջանառու միջոց: Այսինքն՝ որպեսզի այդ միջոցներն ինքը ձեռք բերի, դիմում է ֆինանսական կառույցներին, ֆինանսական կառույցներն անվճար չեն տալիս՝ 6-ից 10 տոկոս լրացուցիչ գումար են վճարում դրա համար», - նշեց Վահագն Խաչատրյանը:
ՍԱՐԳԻՍ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ
11 օգոստոսի 2017թ.