Հարժիսի դպրոցական շենքի կառուցումը անհասկանալիորեն դադարեցված է. շինկազմակերպության ղեկավարն անհասանելի է
Հարժիս գյուղի Համլետ Մինասյանի անվան միջնակարգ դպրոցի ներկայիս շենքը, որը շահագործման է հանձնվել 1973 թվականին, տարիներ անց հայտնվել է վթարային վիճակում:
Գյուղի բնակիչների՝ այդ առիթով մտահոգությունները 2019 թ. արժանացել են ՀՀ կառավարության ուշադրությանը:
Եվ որոշվել է գործող դպրոցի դահլիճային մասում ու դրան կից հատվածում (ֆուտբոլի դաշտի տեղում) կառուցել դպրոցական նոր շենք՝ հրաշալի նախագծով (100 աշակերտի համար), որն էլ մտել է 2020-21 թթ. պետական ծրագրերի մեջ:
2020 թ. նոյեմբերին մեկնարկել է դպրոցական նոր շենքի կառուցումը. շինարարական կազմակերպությունը քանդել է նախեւառաջ գործող դպրոցի դահլիճային, նաեւ մարզադահլիճային մասը, օժանդակ այլ կառույցները, որոնց տեղում էլ կբարձրանա դպրոցի նոր շենքը:
Շինարարական աշխատանքների մեկնարկը խոստումնալից է եղել:
Ըստ դպրոցի տնօրեն Նորայր Եսայանի՝ բավականին լավ աշխատանք է կատարվել հիմքերի կառուցման ուղղությամբ, եւ արդեն իսկ ավարտվել է հիմքերի կառուցումը, իսկ մինչ այդ իրականացվել է հսկայածավալ հողային աշխատանք:
Սակայն այս տարվա հուլիսի առաջին օրերից շինաշխատանքները դադարեցված են, եւ սառեցված այդ վիճակը շարունակվում է մինչեւ հիմա:
Գյուղաբնակներին այդ ամենը, անշուշտ, անհանգստացնում է, չէ՞ որ խոսքը դպրոցի, գյուղի երեխաների կրթությանն առնչվող գլխավոր խնդրի եւ, ի վերջո, գյուղի ապագայի մասին է:
Ընդ որում՝ բնակավայրում ամենատարբեր խոսակցություներն են շրջանառվում: Այսպես՝ շինարար բանվորները (ե՛ւ տեղացի, ե՛ւ դրսեկ) հրաժարվել են աշխատել այդ կառույցում՝ աշխատավարձերի հետ կապված հարցերի պատճառով: Ավելի կոնկրետ՝ (դպրոցի տնօրենի վկայությամբ)՝ շինկազմակերպությունը բանվորներին մինչեւ հիմա չի վճարել մոտ 5 մլն դրամի հասնող աշխատավարձի պարտքը:
Իսկ ո՞վ է կառույցի պատվիրատուն. պարզվում է՝ ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեն:
Շինարարական կազմակերպությունն էլ «Գազպրոմշին» անվանումով ՍՊ ընկերությունն է, որի ղեկավարն է Մաքսիմ Միսակյանը:
Ոչ սյունիքյան այդ ընկերության վերաբերյալ որեւէ տեղեկատվություն չկարողացանք գտնել համացանցում կամ այլ աղբյուրներում: Ընկերության անվանումին բացառապես հանդիպեցինք դատական մի քանի գործերի առնչվող լրատվական հրապարակումներում:
Շատ ջանքեր գործադրելուց անգամ չհաջողվեց հեռախոսով կապվել շինկազմակերպության ղեկավարի հետ եւ պարզել Հարժիսի դպրոցական շենքի կառուցման գործում ստեղծված անորոշ եւ խառնաշփոթ վիճակի պատճառը:
Սյունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Ռազմիկ Ավետիսյանն էլ, թեեւ տեղյակ էր դպրոցական շենքի շինարարության՝ դադարեցված լինելու մասին, բայց չգիտեր պատճառները, քանի որ (ըստ վարչության պետի) շինարարության պատվիրատուն ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեն է:
Ուստի եւ ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի ուշադրությունն ենք հրավիրում Հարժիսում ստեղծված իրավիճակի վրա, ակնկալում համապատասխան պարզաբանում ու աշխատանքների վերսկսում եւ, իհարկե, պատասխան գլխավոր հարցին՝ արդյո՞ք դպրոցական շենքը կհաջողվի շահագործման հանձնել 2021-ի դեկտեմբերին, ինչպես եւ նախատեսված է:
Կարեւոր ենք համարում նաեւ «Գազպրոմշին» ՍՊ ընկերության ղեկավարի պարզաբանումը, այլապես պարզագույն մի հարց կծագի՝ ինչպե՞ս է այդ ընկերությունը հաղթող ճանաչվել դպրոցական շենքի կառուցման համար հայտարարված մրցույթում: