Հայ– հնդկական մշակույթները մերձեցնելու միտումով
Հայ-հնդկական կապերը գնում են դարերի խորքերը։ Աշխարհագրական առումով հեռու լինելով իրարից՝ բազմաթիվ ընդհանրություններ ունեն այդ երկու ժողովուրդները։ Հնդկաստանում նաև հայկական գաղութներ կան, իսկ Մադրաս քաղաքում է լույս տեսել (1794 թ) հայ մամուլի առաջնեկը՝ «Ազդարար» ամսագիրը։ Մեր օրերում ավելի արդիական է դառնում հայ-հնդկական  առնչությունների իմաստավորումը։
Ինչևէ, հոկտեմբերի 12-ին և 13-ին Քաջարանի մշակույթի պալատում տեղի ունեցավ «Հայ-հնդկական մշակութային օրեր» միջոցառումը։ Պալատի նախասրահում ավանդական աղուհացով դիմավորեցին ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության դեսպանության առաջին քարտուղար տիկին Ռաջ Բհալային և Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանին։ Պալատի երկրորդ հարկում տեղի ունեցավ «Հայ-հնդկական մշակույթի օրերի» բացումը։ Օրվա խորհուրդը մանրամասնեց «Քաջարան» կինոթատրոնի տնօրեն Իրինա Հովհաննիսյանը։ Բարեմաղթանքի խոսքերով հանդես եկան տիկին Ռաջ Բհալան, Մանվել Փարամազյանը, «Հայ-հնդկական բարեկամություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Մկրտչյանը, «ԶՊՄԿ» ՓԲ ընկերության լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնի պետ Արայիկ Մարգարյանը և ուրիշներ։
Այնուհետև համերգային ծրագիր էր, որ անտարբեր չթողեց ներկաներին։ Այն սկսվեց Նարա Մկրտչյանի (քանոն) կատարումով՝ Սայաթ-Նովա «Էշխեմեդ»։ Այնուհետև «Հայ-հնդկական բարեկամություն» ՀԿ-ի «Շակտի» երգի պարի խումբը ներկայացրեց հնդկական պար։ Մշակույթի պալատի «Նռանե» պարային համույթի մենակատար Սառա Ստեփանյանը հանդես եկավ մենապարով՝ «Հարսնացուն Զանգեզուրից»։ Տպավորիչ էր նույն համույթի կատարմամբ Խաչատուր Ավետիսյանի «Իլիկներ» պարը։ Լիլիթ Գրիգորյանը (սրինգ), Գոհար Հովհաննիսյանը (նվագակցող) հնչեցրին երաժշտություն հնդկական ֆիլմից։ Վերջում հանդես եկավ Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանի «Մանել» երգչախումբն ինքնատիպ մի կատարումով։
Ճեմասրահում կազմակերպվել էին գեղանկարների ցուցահանդես, գորգերի և կարպետների ցուցադրություն, կինոցուցադրություն, անցկացվեցին վարպետաց դասեր։
Ծրագրին աջակցել են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերությունը և Հայաստանում Հնդկաստանի Հանրապետության դեսպանությունը։ Ծրագրի գործընկերներն են «Հայ–հնդկական բարեկամություն» հասարակական կազմակերպությունը և Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարանը։
Ծրագիրն իրականացվեց Artbox-ի աջակցությամբ և Հայաստանում Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է ՀԲԸՄ հիմնադրամ (Հայաստան)-ի և «Քրիեյթիվ Հայաստան» հիմնադրամի հետ համատեղ։