Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացումը ամենաբացասական հետևանքները կունենա հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա․ ՌԴ ԱԳՆ
28.09.2023 18:43
Հայաստանի կողմից Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության վավերացումը ամենաբացասական հետևանքները կունենա երկկողմ հարաբերությունների վրա. Երևանը հաշվի չի առել ստատուտի վերաբերյալ Մոսկվայի առաջարկները, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարարությունը։
«Հայ գործընկերներն ի սկզբանե տեղեկացվել են Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին, որ Հայաստանի կողմից ՄՔԴ-ի Հռոմի ստատուտի վավերացումն անընդունելի է այն պայմաններում, երբ այդ կառույցը «ձերբակալման օրդեր» է ներկայացրել Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարությանը։
«Երկկողմ համաձայնագիր կնքելու Երևանի նախաձեռնությունը մեր կողմից դիտարկվել է, Մոսկվան առաջարկել է փոխզիջումային տարբերակ, որը ձեռնտու կլիներ երկու կողմին էլ։ Ցավոք, դա հաշվի չառնվեց, փոխարենը Հայաստանում քաղաքական որոշում կայացրին՝ հօգուտ Հռոմի ստատուտի վավերացման։ Սա ամենաբացասական հետևանքները կունենա երկկողմ հարաբերությունների վրա»,- նշված է հաղորդագրությունում։
ՌԴ ԱԳՆ շեշտել է նաև, որ Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտը վավերացնելուց հետո դժվար է պատկերացնել ՌԴ ղեկավարության այցերը ՀՀ։