ՀՀ և Արցախի ՄԻՊ-երը դատապարտել են արցախցիների մասին Հախվերդյանի խոսքերը
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն, անդրադառնալով երգահան Ռուբեն Հախվերդյանի՝ հաղորդավար Համլետ Ղուշչյանին տրված հարցազրույցի ժամանակ արցախցիների վերաբերյալ արտահայտություններին, դրանք խիստ դատապարտելի է համարել և «անգամ ներքին թշնամանք հրահրող»: Այդ մասին նա գրառում է կատարել իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Խիստ դատապարտելի եմ համարում մեր հայրենիքի արցախյան հատվածի մասին այսպիսի վիրավորական գնահատականները և այն էլ հանրային ճանաչում ունեցող մարդկանց կողմից: Հարցազրույցում արվում են խիստ խտրական ու անգամ ներքին թշնամանք հրահրող արտահայտություններ։ Սա չի կարող ընդունելի լինել։ Արցախահայության բարձր արժանապատվությունն ու պատիվը ողջ հայության միասնության լուսավոր խորհրդանիշներից է»,- ասվում է գրառման մեջ:
Ռուբեն Հախվերդյանի արցախցիների վերաբերյալ արտահայտությունները դատապարտել է նաև Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը: «Ամոթ Ռուբեն Հախվերդյանին ու որոշ չափով Համլետ Ղուշյանին՝ հայության արցախյան հատվածի մասին խիստ խտրական ու վիրավորական արտահայտությունների համար», -իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը։ «Ցավում եմ, որ մեր ազգի մեջ այդպես մտածող «մտավորականներ» կան, որոնք ի վիճակի են հայության շրջանում տարանջատում մտցնել այդ կարգի վիրավորական ընդհանրացումներով: Հուսամ՝ նրանք վաղ թե ուշ կգիտակցեն իրենց արտահայտությունների վտանգավորությունն ու դատարկությունը»: