Հրապարակայնությունն ու բացախոսությունը դարձել են մեր նոր պետության ամենագնահատելի նվաճումներից մեկը, ինչը նաեւ Հայաստանի Հանրապետության առաջընթացի գրավականներից է:
Այդ առումով հասել ենք մի հանգրվան, երբ հանրությունն իրազեկվում է այնպիսի հարցերի վերաբերյալ նույնիսկ, թե երբ արձակուրդ գնացին երկրի նախագահը, վարչապետը, այս կամ այն նախարարը, որտե՞ղ են նրանք անցկացրել արձակուրդը, հակառակ պարագայում իրավիճակը համարվում է արտառոց եւ տարբեր հարթակներից շատ տեղին հարցեր են հնչում՝ տարակույսներով լեցուն:
Թեեւ Սյունիքում հիմա այնքան էլ ընդունված չեն կամ այնքան էլ հարգի չեն հրապարակայնության ու բացախոսության հանրահայտ սկզբունքները, բայց հանրությունը չի դադարում հետաքրքրվել տեղական ու տարածքային իշխանների վարքուբարքով:
Հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերից մեկն առնչվում է Սյունիքի մարզպետի արձակուրդին:
Պաշտոնավարման մոտ մեկ տարում հինգ-վեց անգամ տեւական ժամանակով նա բացակայել է աշխատանքից, որը ներկայացվել է որպես արձակուրդ:
Ամենատեւական արձակուրդը 2017թ. մարտ ամսին էր. մոտ մեկ ամիս աշխատանքի չեկավ՝ իբրեւ պատգամավորի թեկնածու ԱԺ ընտրություններին նախապատրաստվելու պատրվակով:
Ընտրություններից հետո էլ մոտ մեկ ամիս դարձյալ աշխատանքի չհաճախեց (բացառությամբ երկու-երեք օրվա)՝ ասում են՝ արձակուրդում էր:
Ընտրություններից առաջ էլ մեկ-երկու անգամ տեւական ժամանակ բացակայել է՝ իբր արձակուրդում է գտնվել:
Հուլիսի վերջից մինչեւ օգոստոսի 16-ը մարզպետը նորից չկար, ասացին՝ արձակուրդում է:
Սեպտեմբերի 25-ից սկսած դարձյալ չկա, ասում են՝ Իսպանիայի իր ռանչոյում հանգստանում է:
Կարծում ենք՝ արժե հարգել Սյունիքի հանրությանը եւ մարզի հարկատուներին ու մեկ անգամ գոնե պարզաբանել այդ հարցը:
Հիմք ընդունելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի հոդված 9-ի պահանջները, խնդրում ենք «Սյունյաց երկիր» թերթին  տրամադրել տեղեկություններ այն մասին, թե վերջին մեկ տարում քանի՞  անգամ, ե՞րբ եւ որքա՞ն ժամանակով է Սյունիքի մարզպետը մեկնել արձակուրդ, իսկ եթե նշված ժամկետներում արձակուրդում չի գտնվել, ապա որտե՞ղ է եղել:
Խնդրում ենք միաժամանակ տեղեկություններ տրամադրել այն մասին, թե աշխատանքային ի՞նչ ռեժիմով է աշխատում Սյունիքի մարզպետը:
Ուզում ենք նաեւ իմանալ՝ ո՞վ է Վահե Հակոբյանի բացակայության ժամանակ կատարում Սյունիքի մարզպետի պարտականությունները՝ Վարդան Դավթյան տեղակա՞լը, աշխատակազմի ղեկավա՞րը, թե՞  Միլենա անունով աղջիկը:
Պարո՛ն նախարար
Սյունիքյան հանրության մեջ Դուք վայելում եք մեծ հարգանք եւ հեղինակություն, ինչ-որ առումով համեստության, պարկեշտության, նաեւ օրինապահության տիպար եք:
Ուստի եւ ակնկալում ենք, որ հարգանքով կվերաբերվեք «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջներին եւ սահմանված ժամկետում կպատասխանեք մեզ հետաքրքրող հարցերին: Այլապես ստիպված կլինենք մնալ կարծիքին, որ գործ ունենք Սյունիքի մարզպետի կողմից պարբերաբար թույլ տրվող դասալքության եւ գործալքության դեպքերի հետ:
Հաշվի առնելով բարձրացված հարցերի հանդեպ հանրային հետաքրքրությունը՝ սույն հարցումը թղթային տարբերակով՝ փոստով, Ձեզ ուղարկելուց բացի, հրապարակում ենք նաեւ syuniacyerkir.am կայքէջում:
27 սեպտեմբերի 2017թ.