Ի՞նչ է կատարվում Կապանի լեռնահանքային կոմբինատում
Ամեն անգամ, երբ ՀՀ հարկային ծառայությունը հրապարակում է առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկը՝ ըստ նրանց կողմից վճարված հարկերի ու տուրքերի մեծությունների, փորձում ենք հասկանալ Սյունիքի մարզի տնտեսությունում տեղի ունեցող զարգացումների միտումները:
2015թ. առաջին կիսամյակի արդյունքներն ամփոփող հարկային տեղեկագրից նույնպես կարելի է այդ պատկերացումը կազմել:
Ներկայացված տեղեկագրում, նախեւառաջ, ուշագրավ թվեր ենք տեսնում մարզի հանքարդյունաբերական ձեռնարկություններին առնչվող:
«Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲԸ-ում, կարծեք, շրջադարձ է կատարվում. 2015թ. առաջին կիսամյակում վճարվել է մոտ 9,6 մլրդ դրամ հարկ՝ 3,5 մլրդ դրամով ավելի, քան 2014թ. նույն ժամանակամիջոցում: Եվ դա այն դեպքում, երբ գունավոր մետաղների շուկայում գների ցածր նիշը շարունակում է իշխող մնալ: Իհարկե, արձանագրված ցուցանիշը դեռեւս զիջում է 2012-ի եւ 2013-ի համապատասխան ցուցանիշներին, բայց չի կարելի չնկատել առաջին եւ երկրորդ եռամսյակների առաջընթացը:
«Ագարակի ՊՄԿ» ՓԲԸ-ում եւս կայուն վիճակ է: Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում պետությանն է վճարվել մոտ 1,6 մլրդ դրամ հարկ՝ գրեթե նույնքան, որքան 2014-ին (թեեւ հիմնական արտադրանք հանդիսացող պղնձի խտանյութի շուկայում վերջին տարիների կտրվածքով աննախադեպ ցածր գներ են):
Միանգամայն այլ է վիճակը «Դանդի փրիշս մեթալս Կապան» ՓԲԸ-ում:
2015թ. առաջին կիսամյակում պետությանն է վճարվել մոտ 1,5 մլրդ դրամ հարկ: Դա մոտ 829 մլն դրամով կամ 35 տոկոսով պակաս է, քան 2014թ. նույն ժամանակամիջոցում վճարվածը:
Կապանի կոմբինատի տնտեսության սրընթաց անկումն ավելի ցայտուն է դառնում, երբ ընթացիկ տարվա առաջ կիսամյակի ցուցանիշը համեմատում ենք 2013 կամ 2012 թվականների նույն ժամանակի տվյալների հետ: Ահավասիկ՝ 2012-ի առաջին կիսամյակում պետական բյուջե է վճարվել մոտ 3,9 մլրդ դրամ հարկ: Ասել է թե՝ 2012թ. առաջին կիսամյակի համեմատությամբ Կապանի կոմբինատը պետությանը պակաս է վճարել մոտ 2,4 մլրդ դրամ: Դա նշանակում է, որ ընկերությունում վերջին երեք տարում տնտեսությունը նահանջել է մոտ 62 տոկոսով:
Այդ ամենից հետո, բնականաբար, հարց է ծագում՝ ի՞նչ է կատարվում Կապանի լեռնահանքային կոմբինատում, որ հիմա կոչվում է «Դանդի փրիշս մեթալս Կապան» ՓԲԸ:
Միգուցե ընկերության ղեկավար Հրաչ Ջաբրայանը պարզաբանի՞ ստեղծված կացությունը: