Ինչու՞ են Պարույր Սևակի ծնունդը նրա որդիները նշում երկու օր հետո
Վաղը՝ հունվարի 24-ին լրանում է հայ մեծ բանաստեղծ Պարույր Սևակի 95 ամյակը:
Այս առիթով՝ Armdaily.am-ը զրուցեց Պարույր Սևակի թոռան՝ Սևակ Ղազարյանի հետ, ով նաև բենաստեղծի տուն-թանգարանի տնօրենն է: Գրողի 95 ամյակի առթիվ Պ. Սևակի տուն-թանգարանը 2019 թվականի ընթացքում նախաձեռնել է միջոցառումների շարք:
Սևակ Ղազարյանի խոսքով՝ միջոցառումները սկսվելու են գրողի ծննդյան օրը՝ հունվարի 24-ին, բանաստեղծի ծննդավայր Զանգակատուն գյուղում: Այդ օրը նախատեսվում է այցելություն գրողի շիրմին, հանդիպում-զրույց մերօրյա գրողների, գրականագետների, մշակութային գործիչների հետ:
«Պլանավորում ենք ամբողջ տարվա ընթացքում տարբեր տեսակի միջոցառումներ անցկացնել: Նախատեսում ենք 3 գրքի հրատարակություն: Երկուսը պայմանական վերնագրերով՝ սիրերգություն և հայրեներգություն: Եվ երրորդ գիրքը, որը, ըստ իս, ամենակարևորն է լինելու,Սևակի հայտնի «Մարդը ափի մեջ» գրքի վերահրատարակությունն է»,- ասաց Սևակ Ղազարյանը: Նա նաև նշեց, որ դեռ գրողի կենդանության օրոք, Պարույր Սևակի ծնունդը նշվել է ոչ թե հունվարի 24-ին, այլ 26-ին: Պատճառը կապված է եղել Վլադիմիր Լենինի մահվան հետ:
Մանրամասները տեսանյութում:                                                                                           Արփինե Պետրոսյան