Իրանն իրեն իրավունք է վերապահում պատասխանելու Իսրայելի վերջին օդային ագրեսիային. ԱԳՆ
Պաշտոնական Թեհրանն իրեն իրավունք է վերապահում պատասխանել Իսրայելի վերջին օդային ագրեսիային՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները: Mehrnews-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Պորտուգալիայի մայրաքաղաք Լիսաբոնում ելույթի ժամանակ։
«Իրանն իրեն իրավունք է վերապահում արձագանքել անցյալ ամիս սիոնիստական ռեժիմի կողմից Իրանին հասցված ավիահարվածին, բայց Իրանը դիտարկում է տարածաշրջանում այլ իրադարձություններ, ինչպիսին է Լիբանանի հետ հրադադարի մասին համաձայնագիրը»,- ասել է Արաղչին։
Նա հայտարարել է, որ Թեհրանը ողջունում է հրադադարի մասին համաձայնությունը և հույս ունի, որ այն կարող է մշտական հրադադար բերել։
Հիշեցնենք` Իսրայելը հոկտեմբերի 1-ից Լիբանանի հարավում ցամաքային գործողություն էր իրականացնում «Հզբոլլահի» ուժերի դեմ և հրթիռակոծում հարևան երկիրը, որտեղ արդեն ավելի քան 2 հազար մարդ է զոհվել, ավելի քան մեկ միլիոն անձ փախստական է դարձել: Չնայած կորուստներին (այդ թվում՝ հրամանատարական կազմում)` «Հզբոլլահը» ցամաքային մարտեր էր մղում և չէր դադարեցնում Իսրայելի տարածքի հրթիռակոծումը:
Նոյեմբերի 26-ին Լիբանանն ու Իսրայելը պայմանավորվել են հրադադար հաստատել, համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել նոյեմբերի 27-ին՝ տեղական ժամանակով 04: 00-ին: Գիշերվա ընթացքում Իսրայելը հրթիռային հարվածներ է հասցրել Բեյրութին։ Սակայն վերջին ժամերին ո՛չ Իսրայելի, ո՛չ Լիբանանի կողմից հարձակումների մասին հաղորդագրություններ չեն եղել։
Հիշեցնենք նաև, որ այս տարի Իրանը պատմության մեջ առաջին անգամ հրթիռներով երկու անգամ հարձակվեց Իսրայելի վրա․ առաջին անգամ` ապրիլի 14-ին՝ ի պատասխան Դամասկոսում Իրանի գլխավոր հյուպատոսությանը հասցված հարվածին: Մի քանի օր անց՝ ապրիլի 19-ի գիշերը, ամերիկյան ԶԼՄ-ների տվյալներով, Իսրայելը «սահմանափակ» պատասխան հարված հասցրեց Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտներին։
Երկրորդ անգամ Իրանը հոկտեմբերի 1-ին զանգվածային հրթիռակոծության ենթարկեց Իսրայելը՝ դա անվանելով ինքնապաշտպանության ակտ: Իրանն իր հարձակումը որակեց որպես պատասխան «Հզբոլլահ» շարժման գլխավոր քարտուղար Հասան Նասրալլայի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիայի մահվանը:
Իսրայելն իր հերթին առաջին անգամ հարված հասցրեց Իրանին և պաշտոնապես ստանձնեց դրա պատասխանատվությունը: