Իրանը և ՌԴ-ն հայտարարել են ՀՀ-Ադրբեջան խնդիրների լուծման համար գործակցության անհրաժեշտության մասին
Իրանի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Բաղերի Քանին կիրակի օրը շեշտել է Ադրբեջանի և Հայաստանի հանրապետությունների միջև խնդիրների լուծման անհրաժեշտությունը՝ կոչ անելով Թեհրանին և Մոսկվային իրենց շահերին համապատասխան համագործակցել կովկասյան տարածաշրջանում։ Այս մասին նա հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևի հետ հանդիպմանը, որը կիրակի օրն այցով գտնվում էր Թեհրանում, հայտնում է Mehr-ը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային և միջազգային կարևոր հարցերի շուրջ երկու երկրների դիրքորոշումների նմանությանը՝ Իրանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատարը կովկասյան տարածաշրջանն անվանել է երկու երկրների ազգային անվտանգության և շահերի ոլորտ և ընդգծել այս առնչությամբ երկու երկրների միջև համագործակցության անհրաժեշտությունը, գրում է իրանական լրատվամիջոցը։
«Կովկասյան տարածաշրջանում ընթացիկ իրադարձությունների կարևորությունն ու զգայունությունը, հատկապես արտաքին ուժերի միջամտության աճի միտումը, պահանջում է ռազմավարական համակարգում և մշտական ​​խորհրդակցություններ Իրանի և Ռուսաստանի պաշտոնյաների միջև», - ասել է Բաղերի Քանին՝ հավելելով, որ «այս առումով անհրաժեշտ է. առավելագույնս օգտագործել տարածաշրջանային մեխանիզմների ներուժը, օրինակ՝ «3+3» կառույցը տարածաշրջանում խնդիրների լուծման, տարածաշրջանային համագործակցության և մերձեցման ընդլայնման, ինչպես նաև կովկասյան տարածաշրջանի երկրների անվտանգության, կայունության և հավաքական շահերի ապահովման համար»։
«Ռուսաստանի ներկայացուցիչն իր հերթին զեկույց է ներկայացրել կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանն ուղղված իր երկրի դիվանագիտական ​​ջանքերի մասին, ինչպես նաև ընդգծել է կովկասյան տարածաշրջանում տեղի ունեցողի նկատմամբ  երկու երկրների համատեղ ռազմավարական գնահատականի վերաբերյալ  Ռուսաստանի տեսակետը»,- գրում է իրանական լրատվամիջոցը։