Կապան hամայնքի ավագանին հաստատեց հնգամյա զարգացման ծրագիրը
Կապանի համայնքապետարանի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ համայնքի ավագանու արտահերթ նիստ, որի օրակարգը ներառում էր չորս հարց: Համայնքի 2018 թվականի բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությամբ հանդես եկավ համայնքապետարանի ֆինանսական բաժնի պետ Իվետա Թադեւոսյանը: Ըստ բանախոսի՝ Կապան համայնքի բյուջեի փաստացի եկամուտները կազմել են 1 միլիարդ 836 միլիոն դրամ, տարեկան ճշտված պլանի 1 միլիարդ 866 միլիոն դիմաց կամ բյուջեն կատարվել է 98.4 տոկոսով, ինչը 19.1 տոկոսով գերազանցում է 2017 թ. բյուջեի եկամուտների հավաքման մակարդակը: Այնուհետեւ զեկուցողը անդրադարձավ տարբեր ցուցանիշների գծով (հարկեր եւ տուրքեր) բյուջեի կատարման մակարդակին:
Համայնքի ավագանու նիստը քննության առավ Կապան համայնքի 2019-2023 թթ. զարգացման ծրագիրը, որ ներկայացրեց համայնքապետարանի տնտեսական զարգացման եւ արտաքին կապերի բաժնի պետ Հասմիկ Ղոնյանը, ով հընթացս անդրադաձավ Կապան համայնքի 2019 թվականի տարեկան աշխատանքային պլանին: Մասնավորապես այս տարում զբոսաշրջության զարգացման համար նախատեսվում է չորս միլիոն 860 հազար դրամ: Հարց հնչեց, թե ինչի համար պիտի ծախսվի այդ գումարը: Զեկուցողը մանրամասնեց. պատմամշակութային հուշարձանների եւ կոթողների, քանդակների պահպանության եւ գեղարվեստական լուսավորում՝ մեկ միլիոն դրամ, ինչպես նաեւ համայնքապետարանը կհամաֆինանսավորի «ԵՄ-ն զբոսաշրջության զարգացման համար արկածային տուրիզմի զարգացում պատմական Սյունիքում» ծրագիրը՝ 3 միլիոն 860 հազար դրամ:
Համայնքի առաջնահերթ խնդիրներից է համարվում աղբահանությունը, վերելակների եւ տանիքների նորոգումը, քանի որ բնակիչների նամակները, դիմում-բողոքներն այդ ոլորտներին են առնչվում:
Առաջին պլանին են նաեւ զբոսաշրջության զարգացումը եւ դրան համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծումը: Իսկ համայնքի զարգացման խոչընդոտներն են գործարար միջավայրի եւ ձեռնարկատիրության բացակայությունը, գործազրկությունը եւ բյուջեի սուղ հնարավորությունները:
Համայնքի ավագանին ներկայացված հարցերը հաստատեց միաձայն: