ԿԱՊԱՆ ՀԱՄԱՅՆՔԻ ՂԵԿԱՎԱՐ ԳԵՎՈՐԳ ՓԱՐՍՅԱՆՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՃԱՊՈՆԻԱՅԻ ԴԵՍՊԱՆԻՆ
Կապանի համայնքապետարանի, ՀՀ Կառավարության և Ճապոնիայի դեսպանատան համաֆինանսավորման արդյունքում Կապանի թիվ 8 ՆՈՒՀ–ը շուրջ երկու տարի է երեխաների կրթությունը ապահովում է հարմարավետ և բարեկեցիկ պայմաններում։
Հունիսի 21–ին Կապանի թիվ 8 նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունում՝ համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի գլխավորությամբ կազմակերպվել էր ընդունելություն՝ ի պատիվ Հայասատանի Հանրապետությունում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուշիմա Մասանորիի։
????Ողջունելով և շնորհակալություն հայտնելով դեսպանին Կապան այցելության համար՝ համայնքի ղեկավարը կարևորել է հայ–ճապոնական հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը և բարձր գնահատել Ճապոնիայի դեսպանատան մասնակցությունը՝ համայնքային նշանակության կարևոր ծրագրերը կյանքի կոչելու գործում։ Այս համատեքստում Գևորգ Փարսյանը, ի դեմս դեսպանի, շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի դեսպանատանը՝ թիվ 8 ՆՈՒՀ–ի հիմնանորոգման ծրագրին օժանդակելու և երեխաների կրթությունն ու դաստիարակությունը հարմարավետ պայմաններում կազմակերպելուն աջակցելու համար։
????Հյուրերի համար կազմակերպվել էր նաև փոքրիկ միջոցառում, որտեղ իրենց երգի, պարի և ասմունքի կատարումներով ելույթ են ունեցել համայնքում գործող ՆՈՒՀ–երի երաժշտության դաստիարակները և երեխաները։ Ուրախ տրամադրությունն իր գագաթնակետին է հասել, երբ երեխաների պարային կատարմանը միացել է նաև դեսպանը:
Ընդունելության ընթացում դեսպանը անակնկալ է մատուցել ներկաներին, կատարելով երկու երգ հայերեն՝ Ռոբերտ Ամիրխանյանի «Հայի աչքեր» և Լևոն Միրիջանյանի «Ով սիրուն, սիրուն» երգերը։
????Մանկապարտեզի տնօրենի, համայնքի ղեկավարի ուղեկցությամբ՝ դեսպանը նաև շրջել է խմբասենյակներով, ծանոթացել երեխաների և աշխատակիցների համար ստեղծված պայմաններին։
????Թիվ 8 ՆՈՒՀ–ի հիմնանորոգման աշխատանքներն իրականացվել են Մարդկության անվտանգության «Grassuoots» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում: Ներդրումը կազմել է ավելի քան 40 մլն ՀՀ դրամ: