Կապան համայնքի ղեկավար Գեւորգ Փարսյանի շնորհավորանքը Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 34-ամյակի կապակցությամբ
21.09.2025 10:02
Սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիս մեր պետականության կարևորագույն տոնի՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 34-ամյակի կապակցությամբ։
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին իրականություն դարձավ հայության դարավոր երազանքը․ վերականգնեցինք մեր անկախ պետականությունը, տեր կանգնեցինք ազատ ապրելու մեր իրավունքին ու լծվեցինք սեփական ուժերով պետության կայացման և ամրապնդման դժվարին, միևնույն ժամանակ կենսականորեն անհրաժեշտ գործընթացին։ Անկախությունն ի վերուստ տրված հարստություն չէ, այլ երկարատև ու ծանր պայքարի արդյունք, որն այսօր, առավել քան երբևէ, կարիք ունի վերարժևորման։
Մեր ամենօրյա վերաբերմունքը, մեր ընտրությունները, կայացրած որոշումներն ու գործողությունները ձևավորում են այն միջավայրը, որտեղ անկախությունը կամ ամրանում է, կամ խոցելի դառնում։ Եվ եթե ուզում ենք այն պինդ պահել, պետք է գնահատենք ոչ միայն այն օրը, երբ հռչակեցինք անկախությունը, այլ նաև ամեն օրը, երբ ապրում ենք որպես անկախ պետության լիիրավ քաղաքացիներ։
Անկախությունը պատասխանատվություն է՝ պետության, համայնքի, քաղաքի և ապագա սերունդների հանդեպ։ Այն ամրապնդվում է, երբ մենք գործով ենք արտահայտում մեր հավատարմությունը՝ քարը քարի վրա դնելով, աշխատելով, ստեղծելով, արարելով ու զարգացնելով։
Հետևաբար, անկախության պահպանման գործում յուրաքանչյուրս անելիք ունենք, որպեսզի մեր երկրում անկախ ապրելու մեր իրավունքը մնա անխախտ իրականություն, հատկապես, որ այն ձեռք է բերվել հայոց հավաքական կամքի և մեր անմահացած հերոսների արյան գնով:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս նվիրական այս տոնի կապակցությամբ՝ մաղթում ամուր հավատ, տոկունություն և մեր անկախությանը տեր կանգնելու վճռականություն: