Կապանի համայնքապետարանի հետ համագործակցության լավագույն օրինակներից մեկը
Կապանի համայնքապետարանի հետ գործակցությամբ և Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող «Համայնքների ղեկավարները հանուն տնտեսական զարգացման» նախաձեռնության «Պորտֆոլիո» ծրագրի շրջանակներում անցկացվել է երիտասարդների բիզնես հմտությունների զարգացման 7–օրյա դասընթաց, որի գլխավոր բանախոսը InSight խորհրդատվական ընկերության խոսնակ, մասնագետ Դավիթ Մեջլումյանն էր։
Դասընթացին մասնակցում էին կապանցի 26 երիտասարդ։ Ուշագրավ էր հատկապես այն հանգամանքը, որ ներգրավվել էին ինչպես «զրոյից» բիզնես ստեղծելու ձգտում ունեցող և իրատեսական գաղափարներով երիտասարդները, այնպես էլ գործող բիզնես ունեցողները։
Ժամանակակից բիզնեսի կոնցեպտ, մոտիվացման բանաձևեր, նպատակի սահմանում և ռիսկի մենեջմենթ, Digital առաջխաղացում և վիզուալ, վաճառքի վերահսկում և օպտիմիզացիա՝ սրանք այն հիմնական թեմաներն էին, որոնք քննարկվել են։ Այս ամենի տրամաբանական շարունակությունն են եղել ինտերակտիվ խաղերը, գործնական առաջադրանքները, գաղափարների գեներացումն ու մասնագետի օգնությամբ դրանց գրագետ ներկայացումը։
Արդյունքում կապանցի երիտասարդները ձեռք են բերել ոչ միայն անհրաժեշտ գիտելիքներ և հմտություններ, այլև հնարավորություն են ստացել ճանաչելու միմյանց, կիսվելու իրենց փորձով ու գաղափարներով։
Լավագույն բիզնես գաղափարները արժանացել են համապատասխանաբար 600, 500 և 500, 300 հազար դրամ գումարի չափով դրամաշնորհների։ Իսկ բոլոր մասնակիցները ստացել են խրախուսական նվերներ՝ գրքերի տեսքով:
Դասընթացի ավարտին երիտասարդները հնարավորություն ունեցան նաև հանդիպելու համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի հետ, ներկայացնելու իրենց գաղափարներն ու հարց ու պատասխանի ձևաչափով քննարկելու ինչպես իրենց հուզող հարցերը, այնպես էլ համայնքի տնտեսական զարգացման հեռանկարները։
Կապանի համայնքապետարանի նախաձեռնությամբ և «Համայնքների ղեկավարները հանուն տնտեսական զարգացման» նախաձեռնության «Պորտֆոլիո» ծրագրի շրջանակներում և աջակցությամբ բացվեց նաև երիտասարդական կենտրոն, որը երիտասարդների համար կծառայի ոչ միայն պարզապես ժամանցային վայր, այլ կենտրոնում կազմակերպվելիք կրթական, մշակութային, ինտելեկտուալ, ժամանցային միջոցառումները կնպաստեն համայնքային կյանքի էլ ավելի աշխուժացմանը, երիտասարդական ներուժի բացահայտմանն ու շարունակական զարգացմանը։
Կենտրոնը համակարգվելու է համայնքի ղեկավարին կից երիտասարդական խորհրդի կողմից։