Սյունիքի միջնակարգ դպրոցի աշակերտները՝ Ազգային ժողովում
«Ժողովրդի առջեւ պատասխանատվությունը կրում է պատգամավորը»,- ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած Սյունիքի մարզի Սյունիք համայնքի միջնակարգ դպրոցի աշակերտների ու ուսուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
Հյուրերի հետ հանդիպել են նաեւ նույն խմբակցության պատգամավորներ Մարինա Ղազարյանը եւ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը։
Պատգամավորներն աշակերտներին ներկայացրել են Հայաստանի կառավարման համակարգը, օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների գործունեության առաջնահերթություններն ու տարբերությունները։
Աշակերտների հարցերը հիմնականում վերաբերել են դոլարի արժեզրկմանը, բուհերում ուսման վարձերի բարձրացմանը, անվտանգության ոլորտին, մարզերում համալսարանների համալրմանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին, սահմանամերձ գյուղերի դպրոցներում պայմանների բարելավմանը, ուսուցիչների ատեստավորմանը:
Անդրադառնալով ուսման վարձավճարների բարձր լինելուն վերաբերող հարցին՝ Գեւորգ Պապոյանը հայտնել է, որ դրանց մեծ մասն ուղղվում է դասախոսների աշխատավարձերի վճարմանը։ «Մենք պիտի անենք ամեն ինչ, որ ուսուցիչները եւ դասախոսները ստանան բարձր աշխատավարձ. դրանով է նաեւ պայմանավորված ուսման որակը»,- նշել է պատգամավորը։
Պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը սյունեցի աշակերտներին խորհուրդ է տվել մասնագիտություն ընտրելիս առաջնահերթությունը չտալ սոցիալական կարգավիճակին, այլ ընտրել այն, ինչն իրենց մոտ ամենալավն է ստացվում:
Մարինա Ղազարյանն էլ ընդգծել է, որ ամենից կարևորը լավ մարդ լինելն է:
Հյուրերը նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել են ԱԺ նիստին, լուսանկարվել պատգամավորների հետ։