Կապանի միջազգային երաժշտական երրորդ փառատոն. օր երկրորդ
Փառատոնի համերգային ծրագրի յուրաքանչյուր օրը խորագիր ունի։ Երկրորդ օրվա (հուլիսի 5) խորագիրն էր «Կլարայից՝ տանգո»։ Կլարան հանրաճանաչ գերմանացի կոմպոզիտոր Ռոբերտ Շումանի կինն է, ով ջութակի համար գրված երգերի, ռոմանսների, այլ ստեղծագործությունների հեղինակ է։ Առաջինը հնչեց Կլարա Շումանի «Դաշնամուրային տրիո սոլ մինոր, օպուս 17» ստեղծագործությունը (Արմեն Քարամյան՝ դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյան՝ ջութակ, Ֆրանցիսկո  Վիլլա՝ թավջութակ)։
Հաջորդիվ կատարվեց 20-րդ դարի ամենվառ կոմպոզիտորներից Աստոր Պիացոլայի (1921-1992) թավջութակի և դաշնամուրի համար գրված ստեղծագործությունը (Ֆրանցիսկո Վիլլա՝ թավջութակ, Աննա Սարկիսովա՝ դաշնամուր)։
Փառատոնի համերգային ծրագրում ներառված էր նաև հայ կոմպոզիտորի ստեղծագործությունըԿարեն Շահգալդյանը (առաջին ջութակ), Հրաչյա Ավանեսյանը (երկրորդ ջութակ), Անդրեյ Գրիդչուկը (ալտ), Աստղիկ Սիանոսյանը (թավջութակ) հնչեցրին Էդուարդ Միրզոյանի «Թեմա և վարիացիաներ լարային քառյակի համար» ստեղծագործությունը։
Ընդմիջումից հետո հանդիսատեսին երաժշտական հրավառություն էր սպասվում։ Վիրտուոզ երաժիշտների քառյակը՝ Աննա Սարկիսովա (դաշնամուր), Կարեն Շահգալդյանը (ջութակ), Անդրեյ Գրիդչուկ (ալտ), Սևակ Ավանեսյան (թավջութակ), մեծ ներշնչանքով կատարեց 19-րդ դարի գերմանացի կոմպոզիտոր և դաշնակահար Յոհաննես Բրամսի «Դաշնամուրային կվարտետ  № 1, սոլ մինոր, օպուս 25» ստեղծագործությունը՝ հանդիսատեսին ստիպելով տևական ժամանակ ծափահարել։
Փառատոնը շարունակվում է՝ երևան հանելով նոր անուններ։