ԿԱՊԱՆԻ ՕԴԱՆԱՎԱԿԱՅԱՆԻ ԹՌԻՉՔՈՒՂՈՒ ՀԱՐԵՎԱՆՈՒԹՅԱՄԲ ԱԴՐԲԵՋԱՆԱԿԱՆ ՏԵՂԱԿԱՅՈՒՄՆԵՐ ԵՆ
Ադրբեջանցիների գերագույն գլխավոր հրամանատարն այն նախագահն է, որն ամեն օր սպառնում է Հայաստանի Հանրապետության բնակիչներին, հետևաբար՝ պետք է հետևողականորեն հաշվի առնենք ամեն մի հանգամանք։
Իրականում Սյունիքի մարզի ճանապարհներին տեղադրված ադրբեջանական ցուցանակները, օրինակ, ռազմավարական նպատակ ունեն։ Դրանք օգտագործվում են մարդկանց ահաբեկելու համար։ Այս մասին քիչ առաջ հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ իր ելույթում ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Ես այս ասուլիսի ընթացքում արդեն նշեցի, որ մեր զեկույցը արվել է իրական փաստերի հիման վրա ու մենք մարզերում նաեւ լուսանկարներ ենք արել։ Ու երբ մենք նկարում էին հերթական ցուցանակը, ընդամենը երկու րոպե ենք կանգնել և մեկ րոպե չէր անցել, երբ գլուխներս բարձրացրեցինք ու տեսանք, որ փոքր բլուրի վրա զենքը մեր վրա պահած կանգնած են։ Մարդիկ էլ, բնականաբար, խուսափում են այդ հատվածներով երթևեկելուց։ Սա ազատ տեղաշարժի կոպիտ խախտում է։ Մարդիկ հիվանդանոց են գնում և գերադասում առավոտյան վերադառնան, բայց գիշերն այս ճանապարհով չերթեևեկեն»,- ասաց Թաթոյանը, որը անդրադարձավ նաեւ Կապանի օդանավակայանի լուսանկարները։
«Անմիջապես թռիչքուղիների հարևանությամբ ադրբեջանական տեղակայումներն են։ Ադրբեջանական զինված ուժերը, այդտեղ տեղակայվելով, վերահսկողություն են կարողանում հաստատել Մ2 ճանապարհի ու Կապան քաղաքի նկատմամբ՝ վտանգելով նաև բնակչության կյանքն ու առողջությունը։
Այնտեղ նրանց տեղակայումը, անգամ եթե մեկ կրակոց չի արձակվում, կյանքի իրավունքի խախտում է։ Եվրոպական դատարանի պահանջների համաձայն՝ պարտադիր չէ, որ զոհ լինի, որ դա համարվի կյանքի իրավունքի խախտում։ Վտանգ է, որ օդանավակայանը շահագործվի, որովհետև կարող են կրակել կամ ահարձակում իրականացնել ինքնաթիռների վրա»,- ասաց ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։