ԿԱՊԱՆՈՒՄ ՊԱՇՏՈՆԱՊԵՍ ԲԱՑՎԵՑ ԹՎՈՎ 3-ՐԴ ՄԱՆԿԱՊԱՐՏԵԶԸ՝ ԲԱՐԵԼԱՎՎԱԾ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՎ
Կապանի թիվ 10 նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունն այսօր արդեն պաշտոնապես իր դռներն է բացել ավելի քան 140 սաների առջև։ Շուրջ 40 տարի վերանորոգում չտեսած մանկապարտեզի առօրյան և երեխաների կրթությունն այսուհետ կազմակերպվելու է լուսավոր և ընդարձակ խմբասենյակներում։ Համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի և թիվ 10 ՆՈՒՀ–ի տնօրեն Լիլիթ Պետրոսյանի օգնությամբ խորհրդանշական կարմիր ժապավենը կտրել են մանկապարտեզի սաները՝ ազդարարելով պաշտոնական բացումը։
Մանկապարտեզի տնօրենի ուղեկցությամբ համայնքի ղեկավարը «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Սասուն Ավետիսյանի հետ շրջել է խմբասենյակներում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին ու փոքրիկների կրթության և դաստիարակության համար ստեղծված պայմաններին:
Ելույթի իր խոսքում Գևորգ Փարսյանը շնորհավորել է ներկաներին նշանակալի օրվա կապակցությամբ և համայնքի համաչափ զարգացման տեսանկյունից կարևորել ենթակառույցների զարգացումն ու ակտիվացումը ոչ միայն քաղաքի կենտրոնական հատվածում, այլ նաև ծայրամասային թաղամասերում։ Նրա համոզմամբ, ծայրամասային թաղամասերում բնակվող երեխաները, չպետք է ոչնչով տարբերվեն քաղաքի կենտրոնում բնակվողներից և ստանան նույն որակյալ կրթությունը, նույն գիտելիքները և ունենան նույն զարգացվածության աստիճանը։
Բացման արարողությունից անմասն չէին մնացել նաև մանուկները: Մանկապարտեզի երեխաները փոքրիկ ցերեկույթ էին կազմակերպել հյուրերի համար, որի շրջանակներում ցուցադրել են պարային համարներ և բանաստեղծություններ արտասանել:
Ծրագիրը կյանքի է կոչվել համայնք-կառավարություն համաֆինանսավորմամբ /շուրջ 292 մլն ՀՀ դրամ/, իսկ ամբողջությամբ վերազինվել ու կահավորվել «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲ ընկերության ֆինանսական միջոցներով/շուրջ 22 մլն ՀՀ դրամ/։