Կարմիր գիծն արդեն հատվել է. Մակրոնը ՆԱՏՕ-ին հորդորում է առերեսվել գործընկեր Թուրքիայի վարքագծին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ իր երկիրը՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, մտադիր է բացատրություն պահանջել Թուրքիայից իր տարածքով սիրիացի զինյալների Ադրբեջան տեղափոխման հետ կապված եւ նույնը պահանջելու է ՆԱՏՕ-ից՝ հորդորելով առերեսվել գործընկեր Թուրքիայի վարքագծին:
Երեկ Բրյուսելում անցկացվող Եվրամիության գագաթնաժողովին հասնելուն պես լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Մակրոնը՝ նշելով, որ Ֆրանսիան փաստեր է ստանում Թուրքիայի օժանդակությամբ սիրիացի ջիհադիստներին Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկելու մասին: Ըստ Մակրոնի՝ սա շատ «լուրջ նոր փաստ է», որը փոխում է իրավիճակը:
«Մոտ օրերս այս հարցով կզանգահարեմ Էրդողանին, քանի որ կարծում եմ, որ Ֆրանսիան՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, այս առնչությամբ պետք է բացատրություն պահանջի»,- ընդգծել է Մակրոնը:
«Այժմ մենք ունենք տեղեկատվություն, որը ցույց է տալիս, որ ջիհադիստական խմբավորումների սիրիացի գրոհայիններն անցել են Գազիանթեփ (նախկին Այնթապ)՝ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի կենտրոն հասնելու համար: Սա շատ լուրջ է, այս նոր փաստը փոխում է իրավիճակը: Կարմիր գիծը հատվել է, ինչն անընդունելի է: Ես ՆԱՏՕ-ի բոլոր գործընկերներին հորդորում եմ առերեսվել ՆԱՏՕ-ի անդամի վարքագծին»,- հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահը:
Նա նաեւ  հավելել է, որ նախօրեին այս հարցը քննարկել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, Մոսկվան համաձայն է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունում զինյալների ներգրավումն անընդունելի է: Ֆրանսիայի նախագահն ընդգծել է նաև, որ ՆԱՏՕ-ի բոլոր անդամները պետք է իրենց ուշադրությունը սևեռեն Անկարայի պահվածքի վրա:
Հիշեցնենք՝ երեկ Մարտունիում լրագրողական առաքելություն իրականացնելու ժամանակ վիրավորում են ստացել ֆրանսիացի 2 լրագրողներ: Նրանց տեղափոխման համար Մակրոնը պատրաստ է ինքնաթիռ հատկացնել: