ԿԳՄՍ նախարարության վարչության պետ Արմենուհի Պողոսյանը, այն էլ Արաքսիա Սվաջյանի կարգադրությամբ, բարոյական իրավունք չունի մտնելու Գորիսի պետական քոլեջ, քանի դեռ....
Հոկտեմբերի 7-ին Գորիսի պետական քոլեջ է այցելում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության վարչության պետ Արմենուհի Պողոսյանը, ինչի մասին քոլեջի ղեկավարությունն իրազեկվել է հոկտեմբերի 6-ի օրվա երկրորդ կեսին:
Նպատակն է՝ ներկայացնել նոր ստեղծվող քոլեջի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարին:
Այսօրվանից գործադուլի մեջ գտնվող Գորիսի պետական քոլեջի կոլեկտիվը հարկ է համարում հայտարարել՝ ԿԳՄՍ նախարարության վարչության պետ Արմենուհի Պողոսյանը Գորիսի պետական քոլեջ այցելելու բարոյական իրավունք չունի, քանի դեռ...
Ներկայումս Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քաղաքացիական դատարանում տեղի է ունենում Կարեն Լազարյանի հայցի քննությունը՝ ընդդեմ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության:
Նախնական դատական նիստի ընթացքում արդեն իսկ ի հայտ են եկել փաստեր, որոնց համաձայն (առերեւույթ) ԿԳՄՍ փոխնախարար Արաքսիա Սվաջյանի գլխավորած հանձնաժողովը կատարել է հավաստագրման կարգի հետ կապ չունեցող գործողություններ, նաեւ իրավունք վերապահող փաստաթղթերի կեղծում, պաշտոնական լիազորությունների գերազանցում եւ ինքնիրավչություն:
Այդ հանձնաժողովի անդամներից մեկն էլ Արմենուհի Պողոսյանն է, ով, ըստ Հայցվորի միջնորդության, պետք է դատականչվի ու հարցաքննվի:
Միայն դատաքննության արդյունքում կպարզվի, թե ինչ դերակատարություն է ունեցել կամ չունեցել Արմենուհի Պողոսյանը դատարանում հնչած ապօրինությունների կազմակերպման գործում:
Մյուս կողմից՝ երկրի հակակոռուպցիոն մարմիններին ներկայացվող դիմումների քննարկման արդյունքում եւս պետք է ճշտվի նրա հնարավոր առնչությունները տեղի ունեցածի հետ:
Եվ քանի դեռ այդ հարցերը արդարադատության մարմինների կողմից չեն ճշտվել՝ Արմենուհի Պողոսյանը բարոյական իրավունք չունի մասնակցելու Գորիսի երկու քոլեջի միաձուլման գործընթացին:
Արմենուհի Պողոսյանի առաքելությունն առավել կասկածելի է դառնում այն հանգամանքով պայմանավորված, որ նրան Գորիս է գործուղել ԿԳՄՍ փոխնախարար Արաքսիա Սվաջյանը, ով գլխավորել է ապօրինի գործողություններ ծավալած հանձնաժողովի աշխատանքները:
Նա նույնպես, Հայցվորի միջնորդությամբ, պետք է դատականչվի եւ հարցաքննվի՝ Գորիսի պետական քոլեջի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների առնչությամբ:
Նրա անկողմնակալությունը եւ տեղի ունեցած ապօրինություններին անխառը լինելը պետք է հաստատվի կամ հերքվի երկրի հակակոռուպցիոն մարմինների կողմից:
Վերը շարադրված հանգամանքներով ենք մերժում եւ անցանկալի համարում նախարարության առաքյալի ներկայությունն այստեղ:
Իհարկե, Արմենուհի Պողոսյանը կարող է այցելել Գորիսի պետական քոլեջի շենք, բայց նրա հետ շփվելու կամ հաղորդակցվելու ցանկություն որեւէ մեկը չունի: Քոլեջի շենքում նրան կդիմավորեն դատարկ միջանցքներն ու սառը պատերը:
Իսկ մեր ներկայացուցիչները նրա հետ կհանդպեն դատարնի դահլիճում:
Բայց, եթե նախարար Ժաննա Անդրեասյանն իսկապես ուզում է նորմալ ձեւով կազմակերպել երկու քոլեջի միաձուլումը, ապա ինքը (ինչպես ներկայացված է գործադուլավորներիս պահանջի մեջ) անձամբ պետք է ներկայանա Գորիս, առերեսվի իրականության հետ, բացատրություններ տա մի շարք հարցերի վերաբերյալ, որոնք ի սկզբանե կապ չեն ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում գործող օրենքների հետ: