Խաչքար-հուշակոթող՝ Լեհվազում
Ապրիլի 22-ին Լեհվազ համայնքում գյուղապետ Սասուն Զաքարյանի նախաձեռնությամբ եւ հովանավորությամբ Մեծ եղեռնի 100-ամյակի կապակցությամբ բացվեց խաչքար-հուշակոթող, որից հետո դպրոցում կայացավ դաս-միջոցառում: Աշակերտները հայոց եռագույնով եւ 100 անմոռուկազարդ փուչիկներով շարժվեցին դեպի նորակառույց խաչքար:
Խաչքարն օծեց Սյունյաց թեմի Մեղրու Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու քահանա Տեր Ռաֆայելը: Օծման արարողությունից հետո ելույթ ունեցավ դպրոցի պատմության ուսուցչուհի Անահիտ Շեկյանը: Իր ելույթի վերջում Անահիտ Շեկյանը նշեց, որ դեպի երկինք բաց թողնված 100 փուչիկը խորհրդանշում են հազարավոր մանուկների կորսված ժպիտները, նրանց չապրած կյանքը եւ անկատար մնացած երազանքները: Ներկաները ծաղիկներ դրեցին անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարին:
Այնուհետեւ միջոցառումը շարունակվեց դպրոցում: «Քելե լաո»-ի հնչյունների ներքո հաղորդավարները արտասանեցին Հովհաննես Թումանյանի «Հոգեհանգիստ» բանաստեղծությունը, եւ սկսվեց «Հիշում եմ եւ պահանջում» խորագրով դաս-միջոցառումը: Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին Ցեղասպանության կազմակերպման փուլերը, իրագործումը, ճանաչումը, դատապարտումը եւ հայ վրիժառուների գործունեությունը:
Հնչեցին հայրենասիրական երգեր, եւ կատարվեց հայկական ժողովրդական պար: Միջոցառման գագաթնակետը Սողոմոն Թեհլերյանի դատավարությունից փոքրիկ հատվածի բեմականացումն էր:
Այնուհետեւ դասի մասնակիցները ծափերի ներքո թվարկեցին Մեծ եղեռնը ճանաչած եւ դատապարտած պետությունները:
Ամբողջ դաս-միջոցառման հիմքում ընկած էին ցավն ու բողոքը, ճանաչումն ու դատապարտումը, հավատն ու հաղթանակը եւ մեծ հայրենասիրությունը:
Միջոցառման ավարտին ելույթ ունեցան գյուղապետ Սասուն Զաքարյանը եւ դպրոցի տնօրեն Վարսենիկ Վարդանյանը: