Ղարաբաղը հայտնում է դիվերսիայի փորձի մասին, Ադրբեջանը հերքում է
Արցախի պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ կանխել են ադրբեջանական կողմի դիվերսիոն ներթափանցման փորձ։
Երեկ ժամը 16-ի սահմաններում արցախա-ադրբեջանական փման գծի հարավ-արևելյան հատվածում ադրբեջանցիները ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ, ինչից հետո Պաշտպանության բանակի դիրքապահները պատասխան քայլերի են դիմել: Ըստ պաշտպանության բանակի հաղորդագորության,
ադրբեջանական կողմը, չեզոք գոտում թողնել է մեկ դի, իսկ պաշտպանության բանակը կորուստ չի ունեցել»:
«Որևէ արտառոց բան տեղի չի ունեցել: [Տեղի է ունեցել] այն, ինչ միշտ տեղի է ունենում, որովհետև մենք նույն հակառակորդը ունենք նույն տեսլականով, նույն ցանկություններով, նույն ծրագրերով, նույն նպատակներով», - նշեց Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Նա չի բացառում, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է սրել իրավիճակը սահմանին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանն ընդառաջ։
Զոհրաբ Մնացականյանը և Էլմար Մամեդյարովը այսօր հանդիպելու են Նյու Յորքում, որտեղ նրանք երկուսն են մասնակցում են ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեային։
«Սովորաբար Ադրբեջանը նման հանդիպումների նախօրեին կամ դրա ժամանակ, դրանից անմիջապես հետո դիմում է այդպիսի քայլերի: Բայց դա դրանով չի պայմանավորված: Պայմանավորված է նրանով, որ նրանց մոտ հայատյացությունը պետական քաղաքականություն է, և այն այն դրսևորվում է այս ձևերով ևս: Որևէ տրամաբանություն չկա այստեղ», - նշեց ԼՂ նախագահի խոսնակը:
Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի հաղորդագրութունից որոշ ժամանակ անց Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաստատեց զինծառայող Ռամին Աբդուրախմանովի մահը, սակայն, ըստ ադրբեջանական կողմի՝ որևէ դիվերսիա չէր եղել, իսկ զինվորը մոլորվել էր և սպանվել հայկական ուժերի կողմից չեզոք գոտում:
Ադրբեջանը դիմել է Կարմիր խաչին՝ զինվորի մարմինը չեզոք գոտուց դուրս բերելու համար։