Կոնստանտին Զատուլինը մեկնաբանել է Արցախի իշխանությունների՝ ռուսերենին պաշտոնական կարգավիճակ տալու մասին որոշումը
Ես, անշուշտ, կողմ եմ (Արցախի իշխանությունների) ռուսերենին պաշտոնական կարգավիճակ տալու որոշմանը: Այս մասին մարտի 25-ին  NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Ռուսաստանի Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ, պատգամավոր  Կոնստանտին Զատուլինը:
«Ես գիտեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը՝ թերեւս, այդպես էր նախկինում, լավ գիտեր ռուսերեն եւ հարգանքով էր վերաբերվում ռուսաց լեզվին: Այսօր ստեղծված հանգամանքներում ես հասկանում եմ, թե ինչու է կայացվել այդ որոշումը. թեկուզ միայն այն պատճառով, որ Ռուսաստանի ստանձնած դերը Ղարաբաղում խաղաղության պահպանման գործում, մեր խաղաղապահների ներկայությունը, իհարկե, ինչպես ինձ է թվում, Լեռնային Ղարաբաղը մերձեցնում է Ռուսաստանին: Ռուսաց լեզվի իմացությունը մեր զինծառայողների հետ մշտական ​​կապի մեջ գտնվող բնակչության համար, որոնցից շատ բան կախված է, առաջին հերթին՝ խաղաղությունը տարածաշրջանում, կարծում եմ դա օգտակար կլինի»,- ասաց Զատուլինը:
Հիշեցնենք, որ Արցախի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական ​​հանձնաժողովի նախագահ Արամ Հարությունյանը մարտի 25-ին  հայտարարել էր, որ ռուսաց լեզուն պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ է ստացել Արցախում:
Նա շեշտել էր, որ խոսքը ռուսերենին երկրորդ պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ տալու մասին է, իսկ Արցախի միակ պետական ​​լեզուն շարունակում է հայերենը մնալ: