Կրթության մեկնարկը տրված է
Սեպտեմբերի 1։ Նոր ուսումնական տարվա սկիզբ, բայց նաև դպրոցի տարեգրության շարունակություն։ Այս ուստարում լրացել է Կապանի Անդրանիկ Մարգարյանի անվան միջնակարգ դպրոցի հիմնադրման 55-րդ տարեդարձը։ Ասել է թե՝ այդքան անգամ դպրոցն իր գիրկն է առել առաջին դասարանցիներին և կյանքի ուղեգիր տվել հարյուրավոր շրջանավարտների։
Այս անգամ դպրոցի երեք առաջին դասարաններում հայոց այբուբենը կսերտեն 85 առաջին դասարանցի (նախորդ տարում 94 էր)։
– Դպրոցն իրավունք ունի հպարտանալու իր անցյալով, ներկայով, վաստակաշատ մանկավարժներով, շրջանավարտներով։ 55 տարին կայացած տարիք է, կրթական բարեփոխումներ են ընթանում, բնական է՝ կան նաև խնդիրներ և դժվարություններ, որոնք հաղթահարելի են, – ասում է կրթօջախի տնօրեն Կարինե Հովսեփյանը, ով, ի դեպ, ևս կլոր տարեդարձ է նշում լրացել է նրա մանկավարժության գործունեության 40-ամյակը, ինչի առիթով շնորհավորում ենք։
Դպրոցի դասասենյակներում և միջանցքներում կրկին դպրոցականների աշխույժ բազմաձայնություն էր, դպրոցական զանգի ախորժալուր ղողանջներ։ Ամենազարմացածն առաջին դասարանցիներն էին, իրեն նոր «կարգավիճակից»:
Ինչևէ, գիտելիքների ավանդման մեկնարկը տրված է:
«Սյունյաց երկիրը» Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ սրտանց շնորհավորում է բոլոր դպրոցականներին, նրանց ծնողներին, լույսի ու բարու սերմնացան ուսուցիչներին։ Մանավանդ առաջին դասարանցիներին, նրանց մաղթելով հետաքրքիր ճանապարհորդություն գիտելիքների խորհրդավոր աշխարհում։