Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 12 հազար 169 երեխա ընդգրկվել է հայաստանյան կրթական հաստատություններում
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության տրամադրած տվյալների համաձայն՝ հոկտեմբերի 10-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 12 հազար 169 երեխա կրթությունը շարունակում է հայաստանյան կրթական  հաստատություններում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 10-ին «Հումանիտար կենտրոն»-ում կայացած ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը:
Կրթությունը Երևանում ստանում է 3839 երեխա, Կոտայքի մարզում՝ 2124, Արարատում՝ 1710, Արմավիրում՝ 1045,  Լոռիում՝ 702,  Գեղարքունիքում՝ 586, Արագածոտնի մարզում՝ 564, Սյունիքի մարզում՝ 504, Շիրակի մարզում՝ 486, Տավուշում՝ 364,  Վայոց ձորում՝ 243:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ լայնածավալ հարձակում էր սկսել՝ թիրախավորելով նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, խաղաղ բնակիչներին: Զոհվել և վիրավորվել էին նաև քաղաքացիական անձինք: Սեպտեմբերի 20-ին ԼՂ իշխանություններն ընդունեցին ռուսական խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորակազմի հրամանատարության առաջարկությունը՝ կրակի դադարեցման վերաբերյալ: Վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան է տեղափոխվել բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար  քաղաքացի: