Մեկ անձի նահանջի հրամանի հետևանքով Սյունիքի 50 բնակավայրեր անորոշության մեջ են
Կապան-Ճակատեն ճանապարհին տեղի ունեցած միջադեպից հետո ադրբեջանցիները ճանապարհին ավելի մոտ են տեղակայվել։ Այս մասին ԱԺ հայտարարությունների ժամին ասաց պատգամավոր Աննա Գրիրգորյանը։
«Նախօրեին Կապան-Ճակատեն ճանապարհին, որը համատեղ հսկվում է հայ, ռուս և ադրբեջանցի սահմանապահների կողմից, միջադեպ է տեղի ունեցել այն պատճառով, որ Ադրբեջանը փորձել է սադրանք իրականացնել՝ տեղադրելով իր հերթական վահանակը։ Այդ միջադեպի հետևանքով ադրբեջանցի սահմանապահներն այժմ տեղակայվել են ճանապարհին շատ ավելի մոտ»,- ասաց նա։
Ըստ պատգամավորի՝ մինչ Ազգային ժողովն այսօր զբաղված է երկրի համար անկարևոր հարցերվ, սյունեցին շարունակում է ապրել լրջագույն սպառնալիքների ներքո։ «Սպառնալիքներն առաջացել են, որովհետև ընդամենը մեկ մարդու բանավոր պայմանավորվածությամբ դեկտեմբերի 18-ին մեր տղաները ստիպված են եղել զիջել դիրքերը և հանձնել թշնամուն մեր անվտանգության գոտին։ Այսօր Կապանն ու սահմանամերձ գյուղերը գտնվում են թշնամու նշանառության տակ։ Օդանավակայանից ընդամենը 200 մետր հեռավորության վրա կանգնած են ադրբեջանցի զինվորները, ովքեր դիտարկում են ինչպես Կապանի օդանավակայանը, այնպես էլ միջպետական ճանապարհը։ Շուռնուխցին ունենալով բոլոր հիմքերը, փաստաթղթերը, քարտեզները, չկարողացավ պահպանել իր տունը նույն այդ մեկ անձի նահանջի հրամանի հետևանքով»,- ասաց նա։
Ըստ պատգամավորի՝ Գորիս-Կապան ճանապարհն այժմ անցնում է Ադրբեջանի տարածքով, «Բարի գալուստ Ադրբեջան» պաստառը մեզ ողջունում է Կապան գնալիս։
Աննա Գրիգորյանի խոսքով՝ սահմանամերձ դարձած 50-ից ավելի բնակավայրեր այսօր գտնվում են անորոշության մեջ։ Բազմաթիվ մարդիկ վերցրել էին գյուղատնտեսական վարկեր, իսկ այժմ կորցրել են արոտավայրերը, գյուղատնտեսական նշանակության հողերը։ Մարդիկ անորոշության մեջ են, քանի որ չեն իրականացվել ու չեն իրականացվում սահմանազատման աշխատանքները, սահմանապահներն էլ դեռ սահմանի ամբողջ երկայնքով չեն տեղակայվել, հավելեց նա։
«Օրվա հրամայական է վերաձևավորել Սյունիքի ենթակառուցվածքային ամբողջ համակարգը։ Հրատապ կերպով պետք է սկսել Տաթև-Կապան ճանապարհի հիմնանորոգումը, հրատապ է նաև Կապան-ճակատեն ճանապարհի այլընտրանքի կառուցումը։ Սրանք այն հարցերն են, որոնք օր իսկ չպիտի հետաձգվեն»,- նշեց Գրիգորյանը։