Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզպետ
Ռոբերտ Գրիգորյան-Էջանանցու մասին իմացա, երբ արդեն Սյունիքում էի` Քաջարանում: Դա 2014թ. հուլիսն էր:
Շատերն էին հիացմունքով պատմում նրա ստեղծած դպրոցի, մանկավարժական տաղանդի, Սյունյաց աշխարհի եւ հատկապես Կապանի տարածաշրջանի նրա իմացության մասին:
Այդ ժամանակ էլ ցանկություն առաջացավ իմ մեջ՝ անպայման ծանոթանալ նրա հետ: Եվ 2015թ. մարտին այցելեցի Լեռնաձորի դպրոց:
Անմոռանալի տպավորություն ստացա մեր հանդիպումից: Նա ներկայացրեց դպրոցի անցած ուղին, կրթօջախի առջեւ ծառացած խնդիրները, հանրակրթության վերաբերյալ իր մտահոգությունները: Հետագայում առիթ ունեցա ընթերցել նրա հոդվածները:
Ցավոք, Ռոբերտ Գրիգորյան-Էջանանցին անժամանակ հեռացավ կյանքից, եւ մտերմություն, բարեկամություն խոստացող մեր հանդիպումը շարունակություն չունեցավ:
Այնպես որ՝ ինձ ուրախություն պատճառեց արժանավոր այդ անհատականությանը «Սյունյաց երկիր» թերթի հատուկ համար նվիրելու, նրա հիշատակը եւ գրական-ստեղծագործական ժառանգությունն այսկերպ հավերժացնելու նախաձեռնությունը:
Ռոբերտ Գրիգորյան-Էջանանցու առանձնահատուկ կերպարը հիշեցնում է գյուղական դպրոցի կարեւորության մասին, ինչը, անշուշտ, գյուղապահպանության առանցքային բաղադրիչներից է լեռնային մեր երկրամասում:
Ինչ վերաբերում է նրա հայրենագիտական հոդվածներին, ուսումնասիրություններին, առաջադրած վարկածներին, ապա կարելի է վստահորեն ասել՝ Ռոբերտ Գրիգորյան-Էջանանցին կարողացել է Կապանի տարածաշրջանի վերաբերյալ ստեղծել հանրագիտարանային նշանակության նյութերի մի ամբողջություն, որը սկզբնաղբյուրի դեր է կատարելու նաեւ գալիք սերունդների համար:
Հարգանք եւ խոնարհում նրա վառ հիշատակին: