Մհեր Եղիազարյանի մահվան գլխավոր պատասխանատուն արդարադատության նախարարն է. «Երկիր ծիրանի»
31.01.2019 19:30
Մհեր Եղիազարյանի մահվան գլխավոր պատասխանատուն արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն է: Հունվարի 31-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց «Երկիր ծիրանի» կուսակցության նախագահ Զարուհի Փոստանջյանը:
Նրա խոսքով՝ Արդարադատության նախարարությունը պետք է ունենա այն անձանց ցուցակը, որոնք իրենց քաղաքական բանտարկյալ են համարում, եւ հատուկ մոտեցում դրսեւորի ու հատուկ հսկողություն սահմանի նրանց վարքագծի նկատմամբ: «Հակասությունն այն է, որ Արտակ Զեյնալյանը ժամանակին հայտարարել է, թե քրեակատարողական հիմնարկներում քաղաքական բանտարկյալներ չկան, մինչդեռ պարզվել է, որ կան մարդիկ, որոնք իրենց այդպիսին են համարում: Այն մարդիկ, որոնք հացադուլ են հայտարարում, պետք է ուշադրության կենտրոնում լինեն»,- նշեց նա:Փոստանջյանը շեշտեց, որ այս դեպքը, ինչպես նաեւ Սամվել Մայրապետյանի իրավունքների խախտումը, որը ճանաչել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, խոսում է այն մասին, որ Հայաստանում շարունակվում է բռնապետական իշխանությունը: Ընդդիմադիրը հավելեց, որ «Երկիր ծիրանի» կուսակցությունն աշխատում է այն ուղղությամբ, որ երկրում բռնապետությունն արմատախիլ անի, սակայն դրա համար պետք է ցանցային պայքար մղել: Զարուհի Փոստանջյանը համոզված է, որ Նիկոլ Փաշինյանի «Իմ քայլը» դաշինքի վարած քաղաքական գիծը ոչ մի բանով չի տարբերվում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության քաղաքականությունից: