Մի խումբ քաղաքացիներ փակել են Ապարան-Սպիտակ ճանապարհը (տեսանյութ)
25.04.2024 16:53
Հայաստանի տարբեր հատվածներում ցույցեր են ընթանում ընդդեմ Տավուշի սահմանագծման։
Մի խումբ քաղաքացիներ փակել են Ապարան – Սպիտակ մայրուղին՝ աջակցություն հայտնելով տավուշցիներին։
«Սա մեկ քաղաքական ուժի կամ մի խումբ անձանց պայքար չէ; Սա ընդհանուր պայքար է հանուն հայրենիքի և ընդդեմ զիջումների։ Եթե մենք չկանգնեցնենք այս իշխանությանը, ստիպված ենք լինելու պայքարել Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Արարատի և ի վերջո Երևանի համար», - նշեց բողոքի ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Հիշեցնենք` Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովներն ապրիլի 19-ին պայմանավորվել են սահմանազատումը սկսել Տավուշի մարզից։ Սահմանագծի տվյալ հատվածների նկարագրությունը կազմվելու է` հաշվի առնելով տեղանքում գեոդեզիական չափումների արդյունքում կատարված կոորդինատների հստակեցումը, որը պետք է ավարտվի մինչև 2024 թ. մայիսի 15-ը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը հայտարարել է, որ Ադրբեջանն այս ամենի արդյունքում 2.5 գյուղ է ստանում, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունը` անվտանգային ռիսկերի նվազեցում։ Կիրանց գյուղի հատվածում ճանապարհի մի քանի հարյուր մետրանոց հատվածի փոփոխություն կարվի, իսկ Ոսկեպարը ճանապարհի խնդիր չի ունենա։ Սահմանազատումից հետո չորս գյուղերի հատվածում զինված ուժերը հետ կքաշվեն և իրենց տեղը կզիջեն սահմանապահ զորքերին:
Տավուշի սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներն ապրիլի 19-ից բողոքի ակցիաներ են անում Հայաստան-Վրաստան միջպետական ճանապարհին: Նրանք դեմ են սահմանազատման այն տարբերակին, որը համաձայնեցրել են Երևանն ու Բաքուն։
Ապրիլի 23-ին, սակայն, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան էջում մի լուսանկար հրապարակեց` նշելով, որ Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի Տավուշ-Ղազախ հատվածում տեղադրվել է առաջին սահմանային սյունը։