Միտված մասնագիտական կողմնորոշմանը
Այդպիսի աշխուժություն Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (պոլիտեխնիկ) Կապանի մասնաճյուղում ընդունելության քննությունների օրերին է լինում: Բայց ապրիլի 8-ին կրթօջախում կազմակերպված միջոցառումն ընդամենը նախերգանքն էր ընդունելության քննությունների: Կրթօջախի տնօրինության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էր բաց դռների օր: Մասնաճյուղ էին այցելել Մեղրու եւ Կապանի տարածաշրջանների դպրոցների բարձր դասարանցիները, որոնց ներկայացվեցին մասնաճյուղում դասավանդվող մասնագիտությունները, դրանք դասավանդող պրոֆեսորադասախոսական կազմը:
«Կուզեի ծանոթանաք մեր մասնաճյուղի առօրյային` ի՞նչ ենք ուսուցանում, ինչպե՞ս ենք ուսուցանում, ի՞նչ մասնագիտություններ ենք դասավանդում, հեռանկարում ի՞նչ մասնագիտություններ ենք նախատեսում ներդնել, որից հետո Ձեզ կուղեկցեն մեր մասնաճյուղի տարբեր մասնաշենքերում գտնվող մասնագիտական լսարաններ, լաբորատորիաներ», – ներկաներին այսպես դիմեց մասնաճյուղի տնօրեն, մանկավարժական գիտությունների դոկտոր Լեռնիկ Պետրոսյանը եւ հավելեց, որ մասնաճյուղում ուսուցմանը զուգընթաց կազմակերպվում է լիարժեք արտադրական պրակտիկա, իսկ բուհն ավարտելուց հետո նրա շրջանավարտներն աշխատում են մարզի լեռնահանքային ձեռնարկություններում:
Մասնաճյուղի տնօրենը նաեւ ներկայացրեց կրթօջախի ակունքները, որոնք տանում են դեպի 1984թ., երբ Երեւանի Կարլ Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի հիմքի վրա Կապանում ստեղծվեց ուսումնախորհրդատվական կենտրոն, որը 1996թ. վերածվեց կրթահամալիրի, իսկ մեկուկես տարի հետո` մայր բուհի մասնաճյուղի: Իսկ այժմ արդեն մասնաճյուղում գործում է վեց մասնագիտություն առկա ուսուցմամբ եւ չորսը` հեռակա: Հընթացս մասնաճյուղի տնօրենը նշեց, որ սեպտեմբերի 1-ից մասնաճյուղում ընդունելություն կկատարվի փոխադրումների եւ ճանապարհային երթեւեկության կազմակերպում մասնագիտացմամբ, ինչպես նաեւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ մասնագիտացումը կներդրվի հեռակա ուսուցման համակարգում: Ի լրումն այս ամենի՝ մասնաճյուղի տնօրենը հայտնեց, որ կրթօջախում կստեղծվի լեռնահանքային արդյունաբերության գծով հզոր լաբորատորիա, որտեղ ժամանակակից սարքավորումներ են տեղադրվելու:
Հանդիպմանը մասնակցում էին կրթօջախի շրջանավարտներ, ովքեր աշխատում են մարզի հանքարդյունաբերական ձեռնարկություններում եւ արդեն լուրջ պաշտոններ են զբաղեցնում: Դրանից զատ համատեղությամբ դասավանդում են մասնաճյուղում: Շրջանավարտներից Աննա ՓարամազյանըԴանդի փրիշս մեթալս Կապան» ընկերության հետազոտական լաբորատորիայի վարիչ), Ռուբեն ԱբգարյանըԼեռէքս» ՍՊԸ գլխավոր ճարտարագետ) եւ ուրիշներ պատմեցին իրենց ղեկավարած կառույցների մասին: Մասնաճյուղի ուսանողական առօրյայի մասին ապագա դիմորդներին պատմեցին ներկայիս ուսանողները:
Հանդիպման ավարտից հետո ապագա դիմորդները շրջեցին մասնաճյուղի լսարաններով եւ լաբորատորիաներով, հաղորդակից եղան ուսման պայմաններին, մասնաճյուղի հնարավորություններին: