Ներգաղթն ու ծնելիության ցածր մակարդակը «սառցե վարագույր» են ստեղծել Եվրոպայում. Հռոմի պապ
Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը կիրակի կոչ է արել եվրոպացի առաջնորդներին լուծել անհավասար հարստության և ծնելիության ցածր մակարդակի խնդիրները, որոնք, քահանայապետի կարծիքով, «սառցե վարագույր» են ստեղծել Եվրոպայի հարուստ և աղքատ երկրների միջև՝ խթանելով արտագաղթը:
Ինչպես փոխանցում է Reuters գործակալությունը, այս ելույթով Ֆրանցիսկոս պապը հանդես է եկել Բուլղարիա կատարած երկօրյա այցի շրջանակում: Սա վերջին 17 տարում պապի կողմից իրականացվող առաջին այցն է Բուլղարիա: Սրբազան քահանայապետը հանդիպում է ունեցել նաև Արևելյան Ուղղափառ եկեղեցու ղեկավարների հետ: Երեքշաբթի նա կմեկնի Հյուսիսային Մակեդոնիա:
Զգայուն հարաբերություններն Արևելյան Ուղղափառ եկեղեցու հետ հուշում են, որ Ֆրանցիսկոս պապը պետք է ուշադիր հետևի երկու երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններին, որտեղ կաթոլիկները փոքրամասնություն են կազմում:
Ձևափոխելով Ուինսթոն Չերչիլի «երկաթյա վարագույր» հայտնի արտահայտությունը Երկորդ աշխարհամարտից հետո Եվրոպական մայրցամաքի բաժանման մասին՝ Հռոմի պապը շեշտել է, որ նոր բաժանումները խոցել են մայրցամաքը կոմունիզմի անկումից 30 տարի անց: