Ներքին Հանդի մատույցներում անդորրը պահպանվում է, թեեւ…
Սեւ լճի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները, կարելի է ասել, հավելյալ լարվածություն են առաջ բերել Սյունիքի արեւելյան, ինչպես եւ հյուսիսային ու հյուսիս-արեւելյան ամբողջ սահմանագծում:
Դրա ամենացայտուն դրսեւորումներից մեկը, անշուշտ, Խոզնավարի ուղղությամբ ադրբեջանցի զինյալների առաջխաղացումն էր  մայիսի 20-ին, որը, բարեբախտաբար, շարունակություն չունեցավ, իսկ ավելի ճիշտ՝ կասեցվեց:
Սահմանագծում լարվածության հաջորդ օջախը Ներքին Հանդ գյուղի արեւելյան մատույցներն էին:
Դեռեւս 2020 թ. դեկտեմբերի կեսերին, երբ հրետակոծվել են Հայկասարի (Շուքուրաթազի) բարձունքները, մեր մարտական դիրքերը հետ են քաշվել:
Օգտվելով ստեղծված իրավիճակից, ադրբեջանցի զինյալներն իրենց մարտական դիրքերն են կազմակերպել Հայկասարում՝ խախտելով նույնիսկ խորհրդային շրջանում գոյություն ունեցած հայ-ադրբեջանական սահմանը:
Մինչեւ հիմա սահմանախախտ ադրբեջանցիները հետ չեն քաշվել: Ավելին, վերջին օրերին այդ ուղղությամբ նկատվել էին ադրբեջանական զինուժի կուտակումներ:
Դա էլ պատճառ էր դարձել, որ հայկական կողմը, Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահների մասնակցությամբ, մայիսի 18-ին ադրբեջանցի զինյալներին ներկայացնի զբաղեցրած դիրքերից հետ քաշվելու պահանջ:
Ադրբեջանցիները, սակայն, ոչ միայն մերժել են ներկայացված պահանջը, այլ իրավիճակն ավելի սրելու ձգտումներ ցուցադրել:
Մայիսի 19-ի երեկոյան հայ-ադրբեջանական սահմանի այդ հատվածում, ըստ շրջանառվող ոչ պաշտոնական տեղեկությունների,  ակնկալվում էր ադրբեջանցիների առաջխաղացում:
Հայկական զինված ուժերի եւ կամավորականների կողմից հուսալիորեն վերահսկվող սահմանի այդ հատվածը նույն գիշեր համալրվել է Կապանի ինքնապաշտպանական ուժերով՝ գլխավորությամբ համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանի:
Ադրբեջանցի զինյալների կողմից, ի վերջո, որեւէ սադրանք տեղի չի ունեցել:
Ինչպես քիչ առաջ տեղեկացրեց Ներքին Հանդ գյուղի վարչական ղեկավար Խաչատուր Բաղդասարյանը՝ «Գյուղի մատույցներում իրավիճակը խաղաղ է, սակայն ադրբեջանական զինուժի կուտակումները պահպանվում են»:
Խաչատուր Բաղդասարյանի հավաստիացմամբ՝ հայկական կողմն էականորեն ուժեղացրել է սահմանի պաշտպանությունը եւ որեւէ սադրանքի դեպքում հակառակորդն արժանի պատասխան կստանա: