Նշվեց հաշմանդամների միջազգային օրը
Դեկտեմբերի 3-ին` հաշմանդամների միջազգային օրը, ավանդույթի համաձայն, նշեցին Կապանի թիվ 3 հատուկ  կրթահամալիրում: Օրվա խորհուրդը զգացվում էր նախասրահից, որտեղ կազմակերպվել էր տարբեր մասնագիտություններով (խոհարար, կար ու ձև և այլն) հմտացող սաների աշխատանքների ցուցահանդես: Միջոցառմանը հրավիրված անձինք նախ ծանոթացան ցուցահանդեսի նմուշներին, համտեսեցին սովորողների պատրաստած ուտեստներից:
Օրվանը պատշաճող հանդեսը տեղի ունեցավ կրթօջախի դահլիճում: Մինչ այն սկսելը Կապանի հոգևոր հովիվ տեր Խաչատուր քահանա Մարտիրոսյանը կատարեց օրհնության կարգ՝ հնչեցնելով Տերունական աղոթքը:
Կրթօջախի տնօրեն Մարինե Ղազարյանը բացման խոսքում ցավով արձանագրեց փաստը, որ գնալով ավելանում է հաշմանդամ մարդկանց թիվը, որ նախ և առաջ պայմանավորված է մերօրյա պատերազմով: Օրվա  բանախոսը նշեց, որ կրթահամալիրում ուսուցման գործընթացի մեջ ընդգրկված է 91 երեխա, ովքեր ունեն կրթություն առանձնահատուկ պայմանների կարիք: Այս համատեքստում նա հավելեց, որ կարևորը այնպիսի պայմանների ստեղծումը և այնպիսի վերաբերմունքի դրսևորումն է, որ հաշմանդամն իրեն զգա հասարակության լիիրավ  անդամ: Մինչդեռ կրթօջախի մարզադահլիճը հրատապ նորոգման անհրաժեշտություն ունի: Այս առումով ակնկալում են պետության և բարերարների աջակցությունը:
Կրթօջախի առջև ծառացած խնդիրներից տնօրենն առանձնացրեց նաև  վերգետնյա անցումի կառուցումը, քանի որ կրթարանը գտնվում է միջպետական ճանապարհի հարևանությամբ:
Կան նաև հուսադրող փաստեր. շնորհալի աշակերտները պարբերաբար մասնակցում են ցուցահանդես-վաճառքների, որից գոյացած շահույթը նպատակաուղղվում է հաստատության պայմանների բարելավմանը: Այս տարի Երիտասարդության օրվա առթիվ կազմակերպված ցուցահանդեսին սաները Մարդու իրավունքի պաշտպանի կողմից արժանացան հատուկ մրցանակի՝ ժամանակակից կարի մեքենա, որն արդեն օգտագործվում է ուսուցման գործընթացում:
Տնօրենի խոսքից հետո սաները հանդես եկան ասմունքով, երգ ու պարով, ներկայացրեցին փոքրիկ բեմադրություններ առավել ջերմացնելով մթնոլորտը: