Նվազել է բնակչության բնական աճը
ՀՀ վիճակագրական ազգային ծառայությունը հրապարակել է 2014 թվականի «ՀՀ մարզերը եւ Երեւան քաղաքը` թվերով» զեկույցը, որում ամփոփված են 2013-ի վիճակագրական տվյալները:
Ըստ դրա` մարզի բնակչությունը 2013-ին կազմել է 141,000 մարդ` նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 700-ով: 2013թ. մարզում ծնվել է 1479 երեխա, մահացել` 1274 մարդ, 2012թ. ծնվել է 1551, մահացել` 1284 մարդ: Բնական աճը մեկ տարում նվազել է 62 մարդով:
2013թ. մարզում արձանագրվել է 749 ամուսնություն, 112 ամուսնալուծություն:
Հանրապետության արդյունաբերական արտադրանքի կառուցվածքում Երեւանից հետո  (40.9 տոկոս) երկրորդ տեղում Սյունիքի մարզն է (16.5 տոկոս): 2013թ. մարզի տնտեսության հիմնական հատվածների տեսակարար կշիռները ՀՀ համապատասխան ճյուղերի ընդհանուր ծավալում կազմել են` արդյունաբերություն` 16.5%, գյուղատնտեսություն` 6.8%, շինարարություն` 5.4 %, մանրածախ առեւտուր` 1.4 %, ծառայություններ` 1.3%:
Ըստ վիճվարչության` 2013-ի տվյալներով ամենաբարձր միջին ամսական զուտ եկամուտը Սյունիքի մարզում է` 109,058 դրամ: Ամենաբարձր միջին անվանական ամսական աշխատավարձը եւս գրանցվել է մեր մարզում` 178,606 դրամ: Տնային տնտեսության մեկ շնչի հաշվով սննդամթերքի վրա կատարված միջին ամսական ծախսերի ցուցակում Սյունիքը երկրորդն է Վայոց ձորից հետո. սյունեցին սննդամթերքին ամսական հատկացնում է միջինը 21,491 դրամ:
Սյունիքում գրանցվել է նաեւ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական հիմնարկներ մեկ շնչի հաշվով ամենաբարձր հաճախումների թիվը` 6.3: Համեմատության համար նշենք, որ Երեւանում, որն այդ ցուցանիշով երկրորդն է, այն 4.6 է: Ընդ որում` նախորդ տարիներին եւս այս թիվը Սյունիքում ամենամեծն է եղել:
Սյունիքում (հասկանալի պատճառներով) ՀՀ-ում ամենաբարձրն է նաեւ 2013-ին արտադրական վնասվածքներից տուժածների թիվը` 29:
Լավ լուրեր էլ կան. 2013-ին գրանցված հանցագործությունների թվով 11-ի մեջ (Երեւան եւ մարզեր) Սյունիքը 9-րդ տեղում է` 566 հանցագործության դեպքով: