Ո՛չ մի «Զանգեզուրի միջանցք» և ո՛չ մեկիդ․ կյանքի՛ գնով է պետք պաշտպանել Սյունիքը
Անիմաստ է խաղաղություն կնքել նրանց հետ, ովքեր գալիս են քեզ սպանելու խաղաղությո՛ւն պետք է կնքել միայն թշնամու տանը` Քո՛ պարտադրանքով։
Ո՛չ մի թիզ հող և ո՛չ մի զիջում Ադրբեջանին, Թուրքիային, Ամերիկային (ինչ-որ մասնավոր ընկերության) կամ ուրիշ որևէ մեկին, երբե՛ք: Ավելին՝ ինչը զավթվել է նրանց կողմից` ազատագրե՛լ ամբողջությամբ։ Ո՛չ մի «Զանգեզուրի միջանցք» և ո՛չ մեկիդ, ու վե՛րջ:
Բոլոր պետությունների ղեկավարներ, լսե՛ք ինձ ու ականջներիդ օ՛ղ արեք. ձեր պետությունների պետական շահը մեզ համար ավարտվում է այնտեղ, որտեղ սկսվում է մե՛ր պետության, մեր սուրբ Հայաստանի պետական շահն ու վե՛րջ:
Այն պետությունները, որոնք հավակնություններ կունենան Հայաստանի անկախ և ինքնիշխան պետության, Հայաստանի և հատկապես Սյունիքի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, կկործանվե՛ն։
Միայն զենքո՛վ է հնարավոր փրկել, վերականգնել, պաշտպանել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, անկախությունն ու ինքնիշխանությունը միայն զենքո՛վ պիտի պաշտպանվի հայը ու վե՛րջ:
Ես զենք վերցրել ու միշտ վերցնելու եմ՝ իմ սուրբ հայրենիքի բոլոր թշնամիներին ոչնչացնելո՛ւ համար:
Հայրենիքս, Եկեղեցիս, Պետությունս, Ընտանիքս և Ժողովրդիս պաշտպանելու համար ինձ օրենքներ և հրամաններ պետք չեն։
Ո՛չ մի «Զանգեզուրի միջանցք» և ո՛չ մեկիդ. կյանքի՛ գնով է պետք պաշտպանել Սյունիքը։