Ոչխարների խուզման փառատոնի աշխարհագրությունն ընդլայնվել է. այս անգամ մասնակցել է 16 խուզ անող 5 մարզից
Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքի Խոտ բնակավայրում գտնվող Անասնաշուկայի տարածքում hունիսի 8-ին անցկացվել է Ոչխարների խուզման հինգերորդ փառատոնը, որը կազմակերպել էր «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ն՝ Շվեյցարիայի Զարգացման և համագործակցության գործակալության (ՇԶՀԳ) աջակցությամբ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ից։
«Փառատոնի նպատակն է առավել ճանաչելի դարձնել Վայոց Ձորի և Սյունիքի ավանդույթներն ու մշակույթը, մարզերի տեղական արտադրանքը, ինչպես նաև նպաստել տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացմանը:  Ընդհանուր առմամբ, փառատոնին մասնակցել է 2500 մարդ Սյունիքի, Վայոց Ձորի և այլ մարզերից, Երևանից, ինչպես նաև արտասահմանից ժամանած բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ:
Այս տարի, համեմատած նախորդ տարիների, ընդլայնվել է փառատոնի աշխարհագրությունը թե՛ մասնակից համայնքների և թե՛ արտադրողների առումով: Սյունիքից և Վայոց Ձորից բացի, ներկայացված է եղել նաև Շիրակի մարզը: Ոչխարների խուզման մրցույթին այս տարի մասնակցել են 16 խուզ անողներ Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Շիրակի, Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերից: Հաղթող է ճանաչվել Զաքարյան Էդգարը Շաքի բնակավայրից:
Փառատոնին ներկա էին  մի շարք պետական պաշտոնյաներ, այդ թվում՝  ՀՀ Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը, ՀՀ Սյունիքի մարզի Տաթևի համայնքի ղեկավար՝ Մուրադ Սիմոնյանը և Սննդի անվտանգության պետական տեսչության Ղեկավարի տեղակալ էդգար Ճաղարյանը,  ինչպես նաև Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն  Ստեֆանո Լազզարոտտոն:
Ստեֆանո Լազզարոտտոն կարևորեց նման միջոցառումները՝ նշելով, որ դրանք նպաստում են մարզի զարգացմանը:
Փառատոնն այս տարի ընդգրկում էր ոչխարների խուզման մրցույթ 4 փուլով, Նոր Զելանդիայից հրավիրված խուզ անողի ցուցադրական խուզում, ազգային կենդանի երաժշտություն, պար, լարախաղաց, ցուցահանդես-վաճառք, որտեղ իրենց արտադրանքը ներկայացրեցին Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Շիրակի մարզերի համայնքների արտադրողները:
Փառատոնի հյուրերը հնարավորություն ունեցան օգտվելու տեղում կազմակերպված      սննդի տաղավարներից՝ համտեսելով հայկական ավանդական ճաշատեսակներ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ: