Օր օրի մեծանում է Գորիսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու այցելուների թիվը, իսկ կիրակի օրերին մատուցվող պատարագներին, ինչպես ասում են, «ասեղ գցելու տեղ չի լինում այնտեղ»: Եկեղեցին առանձնակի մարդաշատ էր Սուրբ ծննդյան եւ Աստվածահայտնության տոնի օրը` հունվարի 6-ին: Սուրբ պատարագին մասնակցելու էին եկել ընտանիքներով, երեխաներով…
Սուրբ եւ Անմահ պատարագը մատուցում էր տեր Ահարոն քահանա Մելքումյանը:
Պատարագի ընթացքում տեր հայրն ընթերցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի պատգամը` մեր տիրոջ` Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ ծննդյան եւ Աստվածահայտնության տոնի առթիվ:
Տեր հայրը նաեւ շնորհավորեց Սուրբ պատարագի մասնակիցներին, բոլոր գորիսեցիներին ու հայ ժողովրդին:
Տոնական այս պատարագն այլ խորհուրդ էլ ուներ: Խոսքը վերաբերում է «խաչի քավոր» հասկացությանը: Սրա իմաստը հետեւյալն է. Սյունյաց թեմի առաջնորդի առաջարկով ընտրվում է եկեղեցուն նվիրված եւ հավատարիմ մեկը, ով էլ հանդիսավոր պայմաններում մեկ տարի ժամանակով ստանձնում է այդ խիստ պատվաբեր հոգեւոր պաշտոնը: Նա պատարագի մասնակիցների ներկայությամբ եւ վկայությամբ եկեղեցու սպասավորի ձեռքից վերցնում է մյուռոնով օրհնված ջրից հանված խաչը, չորացնում այն, համբուրում եւ իր հետ տանում տուն: Խաչը «խաչի քավորի» տանը մնում է 40 օր եւ միայն Տյառնընդառաջի տոնակատարության նախօրյակին քահանայի կողմից վերադարձվում է եկեղեցի:
Իսկ ո՞րն է «խաչի քավորի» անելիքն այդ ամբողջ ընթացքում:
Նա իր վարքով ու բարքով պետք է օրինակ լինի եկեղեցու բոլոր հավատացյալների համար: Ամբողջ տարվա ընթացքում «խաչի քավորը» նյութապես, բարոյապես, իր օրինակով նեցուկ է լինում եկեղեցուն, մի խոսքով՝ քավորություն անում` մեր հասկացողությամբ այս բառի բուն իմաստով:
Մեզ մնում է ավելացնել, որ «խաչի քավոր» պատվավոր տիտղոսը, պարտականությունը 2015 թվականին կրելու է ընտանիքի եւ եկեղեցու հավատարիմ զավակ ու նվիրյալ Կարեն Սամվելի Լազարյանը: Ամուսնացած է, ունի երկու դուստր եւ մեկ ուստր, աշխատում է Գորիսի պետական  քոլեջի տնօրեն:
Սուրբ պատարագի արարողությանը ներկա էին Գորիսի քաղաքապետ Վաչագան Ադունցը, Սյունիքի փոխմարզպետ Վարդան Դավթյանը:
Ամբողջ պատարագի ընթացքում եկեղեցու կամարների ներքո հնչում էր կանանց երգչախմբի հրաշալի ձայնը (ղեկավար՝ Աննա Համբարձումյան): Ովքեր երբեւէ չեն հաղորդակցվել այդ երգչախմբի բարձրարվեստ կատարումներին, նրանց հաճելի անակնկալ է սպասվում յուրաքանչյուր կիրակի: Հաճախե՛ք եկեղեցի եւ համոզվե՛ք ինքներդ:
Քրիստոս ծնավ եւ հայտնեցավ: Մեզ եւ ձեզ մեծ Ավետիս: Օրհնյալ է հայտնությունը Քրիստոսի: