Ո՞րն է Նիկոլ Փաշինյանի առավելությունն Իլհամ Ալիևի նկատմամբ. ֆրանսիացի պատգամավորի դիտարկումը
«Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամության շրջանակի ղեկավար, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Գի Տեսիեն հոդված է հրապարակել, որտեղ ֆրանսախոս հանրության համար նկարագրում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էությունը:
Ֆրանսիացի պատգամավորն աջակցություն է հայտնում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո բանակցային գործընթացում Արցախի ուղղակի մասնակցության հարցում: Հոդվածում նշվում է նաև, որ Լեռնային Ղարաբաղը հայկական տարածք է, որը Ստալինը «նվիրել» է Ադրբեջանին: Այնտեղ խոսվում է նաև այն մասին, որ պատերազմը հրահրվել է Բաքվի կողմից, բայց Արցախը հաղթանակած է դուրս եկել դրանից:
«Հայաստանի նոր վարչապետը՝ Նիկոլ Փաշինյանը, համառորեն ցանկանում է, որ Արցախը վերադառնա բանակցային սեղան: Նիկոլ Փաշինյանը ցույց է տալիս, որ ինքը չի ներկայացնում արցախցիներին: Ի վերջո նրանք չեն մասնակցում հայաստանյան ընտրություններին, երկու երկրների քաղաքական կառուցվածքն այլ է»,-ասված է տեքստում:
Ընդ որում, նա նշում է, որ կա մի կետ, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանն իրական առավելություն է ստանում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի նկատմամբ, դա այն է, որ նա միշտ խոսում է խաղաղ կարգավորման մասին:
«Եզակի դեպք է, երբ հնչում է միտք, համաձայն որի՝ Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդներին պետք է պատրաստել խաղաղության»,- գրված է տեքստում: