Որոտնավանքի Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցում պղծել են Հովհան Որոտնեցու և Գրիգոր Տաթևացու գեղանկարները
Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ հոգեշնորհ Մակար վարդապետ Հակոբյանն էր ամիսներ առաջ Որոտնավանքի Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցում տեղադրել Սուրբ Գրիգոր Տաթևացու և Սուրբ Հովհան Որոտնեցու գեղանկարները:
Ապրիլի 10-ին հայտնի է դարձել, որ այդ նկարները պատառոտել են:
Սյունյաց թեմի առաջնորդարանը տեղի ունեցած սրբապղծության վերաբերյալ հաղորդում է ներկայացրել մարզի իրավապահ մարմիններին, որոնք հետաքննություն են նախաձեռնել:
Առայժմ հանրության մեջ շրջանառվում է տեսակետը, թե վանդալիզմի հեղինակները Սիսիանի տարածաշրջան անարգել ներխուժած ադրբեջանցիներն են, որոնցից մեկը դեռևս չի հայտնաբերվել:
Ի դեպ, վանքը, որ կոչվում է Որոտնա կամ Վաղատնո, ուխտական վայր է դարձել Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի կողմից, ապա վերաշինվել Սյունյաց թագավոր Սմբատի հրամանով ու Շահանդուխտ թագուհու ջանքով: Ասել է թե՝ Որոտնավանքը Սյունյաց աշխարհի գլխավոր սրբավայրերից է, ուստի և սրբապիղծներին հայտնաբերելն ու արդար դատաստանի առջև կանգնեցնելը մարզի իրավապահների պատվի և արժանապատվության խնդիրն են: