Զորակոչային ամեն  մի միջոցառում Սյունյաց աշխարհում ավանդաբար յուրօրինակ տոնախմբության է վերածվել…
Թվում էր, սակայն, թե Արցախյան երրորդ պատերազմից ու նվաստացուցիչ  կապիտուլյացիայից հետո զորակոչին վերաբերող իրադարձություններն այլեւս կորցնելու են իրենց երբեմնի կարեւորությունն ու իմաստը, եւ անցյալի ոգեւորությանն ու խանդավառությանը փոխարինելու են ընկճվածությունը, անհուսությունը:
Մինչդեռ, փա՜ռք Բարձրյալին, սյունեցի պատանիները, հավատարիմ նախնյաց հերոսական ավանդույթներին, հայոց ազգային բանակ են մեկնում ընդգծված ոգեւորությամբ, քաղաքացիական պարտքը կատարելու վճռականությամբ:
Այդ ամենին վերստին ականատես եղանք հուլիսի 21-ին. Գորիսից բանակ  մեկնեց կապանցի, գորիսեցի եւ սիսիանցի զորակոչիկների հերթական խումբը՝ 35 հոգուց բաղկացած:
Մինչ այդ անհնար էր չնկատել, թե  նախապատրաստական ինչպիսի արդյունավետ աշխատանք է կատարել ՀՀ ՊՆ զորակոչային եւ զորահավաքային համալրման ծառայության Սյունիքի մարզի տարածքային ստորաբաժանումը՝ փոխգնդապետ Վահե Աղալարյանի գլխավորությամբ:
-Զորակոչիկներից յուրաքանչյուրի խնդիրներին անձամբ եմ ծանոթացել, ականջալուր եմ եղել ծնողներին եւ պատասխանել նրանց մտահոգող հարցերին կամ կարգավորել դրանք,-ասաց Վահե Աղալարյանը:
Զորակոչային եւ զորահավաքային համալրման տարածքային ստորաբաժանման համագործակցությունը զորակոչվածների ու նրանց ծնողների հետ, ինչպես հավաստիացնում է ստորաբաժանման ղեկավարը, շարունակական է լինելու տղաների ծառայության ամբողջ ընթացքում:
Մեկ ամիս առաջ  մեկնարկած ամառային զորակոչի այսօրվա արարողությունը սկսել էր առավոտվանից՝ բժշկական հանձնաժողովի աշխատանքով:
Հանձնաժողովը զորակոչիկներին հանրապետության կենտրոնական հավաքակայան ճանապարհելուց առաջ եւս մեկ անգամ մարմնազննում, ջերմաչափում էր նրանց, իրականացնում փաստաթղթերի վերջնական ստուգում:
-Նախապես զորակոչիկները բժշկական հանգամանալից ստուգումներ են անցել, եւ ովքեր ունեցել են գանգատներ կամ որոնց մոտ բուժզննման ընթացքում խնդիրներ են ի հայտ եկել, ուղարկել ենք համապատասխան հետազոտման,-տեղեկացնում է Վահե Աղալարյանը: - Բայց հնարավոր է՝ վերջին օրերին ինչ-ինչ առողջական խնդիրներ են ծագել. այսօր այդ հարցերն ենք պարզում, քանի դեռ նրանք մեզ մոտ են:
Բժշկական հանձնաժողովի աշխատանքների ավարտից հետո զորակոչիկները պատրաստ էին մեկնելու…
....Վաղ առավոտվանից Գորիսի զինկոմիսարիատի մերձակայքում հավաքվել էին հարյուրավոր մարդիկ՝ զինվորական ծառայության մեկնողների հարազատներ, մերձավորներ, ընկերներ:
Չնայած հանդիսավոր արարողություն չկար, ինչպես ձմեռային զորակոչի ժամանակ էր (երբ ներկա էին մարզի եւ համայնքների իշխանավորները, Սյունյաց թեմի հոգեւոր դասի ներկայացուցիչները), բայց տեսարանը (հիրավի) փառաբանելի էր…
Հաճելի էր տեսնել հատկապես ծառայության մեկնող տղաների բարձր տրամադրությունը, ոգեւորությունը:
Անշուշտ, հասկանալի էր նաեւ ծնողների, մերձավորների հուզմունքը, որը, կարծում ենք, ավելի շատ հպարտության յուրօրինակ դրսեւորում էր: