Փեզեշքիանն ու Ալիևը քննարկել են իսրայելական ԱԹՍ-ների կողմից Իրանի ուղղությամբ թռիչքների համար Ադրբեջանի օդային տարածքի հնարավոր օգտագործման մասին հաղորդագրությունները
26.06.2025 21:57
Այսօր Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև հեռախոսազրույցում հատուկ ուշադրություն է դարձվել Իրանին հարձակվելու նպատակով Ադրբեջանի տարածքից իսրայելական անօդաչու թռչող սարքերի հնարավոր թռիչքի մասին հաղորդագրությունները։ Այս մասին հաղորդում է իրանական պետական Իռնա լրատվական գործակալությունը:
Իրանի նախագահը նշել է, որ Թեհրանը շարունակում է ուշադիր հետևել երկրի անվտանգությանը վերաբերող բոլոր ասպեկտներին և ընդգծել է ստացված տեղեկատվությունը թափանցիկության և փոխադարձ հարգանքի ոգով ստուգելու անհրաժեշտությունը։ «Իրանը միշտ հավատարիմ է եղել բարիդրացիական քաղաքականությանը և կողմ է տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը», - ընդգծել է նա։
Իր հերթին Ալիևը վստահեցրել է, որ Բաքուն կտրականապես բացառում է իր օդային տարածքն օգտագործելու հնարավորությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքը հարվածելու համար։ «Մենք Իրանը համարում ենք բարեկամական և եղբայրական պետություն, և թույլ չենք տա, որ մեր տարածքը կամ օդային տարածքը օգտագործվի այս սկզբունքին հակասող նպատակներով», - նշել է Ադրբեջանի ղեկավարը։