Պլեբիսցիտ Կապանում, որի արդյունքում մերժվեց համայնքապետ Աշոտը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հուլիսի 5-ի կապանյան հանդիպումը, ամեն ինչից զատ, յուրօրինակ հանրաքվե էր լրջագույն մի հարցով՝ հանդուրժե՞լ Աշոտ Հայրապետյանին Կապանի համայնքի ղեկավարի աթոռին, թե՞ ոչ:
Հանդիպման առաջին րոպեներից հարցեր ուղղվեցին ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանին, այլ Աշոտ Հայրապետյանին:
Վարչապետը փորձեց խոսափողը տրամադրել համայնքապետին, բաց հրապարակը թնդաց սուլոցներից, մերժումի բացականչություններից:
Եվ Աշոտ Հայրապետյանը խոսելու հնարավորություն պարզապես չստացավ:
Հանդիպման ամբողջ ընթացքում հնչած բազում հարցերում նորանոր դրվագներ մատնանշվեցին, որոնք երիցս բացահայտեցին Կապանի համայնքապետի օտարված վիճակը համայնքի կյանքից:
Աշոտ Հայրապետյանի հրաժարականը պահանջող կոչեր հնչել էին նաեւ ապրիլ-մայիսյան ցույցերի ընթացքում, բայց դրանք մարդկանց առանձին խմբերի պահանջն էին, իսկ հիմա… Ըստ էության հուլիսի 5-ին Աշոտ Հայրապետյանի հրաժարականը պահանջեց գրեթե ողջ Կապանը:
Կշարունակի՞ Աշոտը պնդել, որ իր օրակարգում հրաժարականի հարց չկա, թե՞ կամավոր կհեռանա զբաղեցրած պաշտոնից. դա, անշուշտ, ժամանակը ցույց կտա: Սակայն տվյալ հարցի պատասխանն այլեւս կարեւոր չէ: Կարեւորն այն է, որը Կապանը վերջնականապես ու ցուցադրաբար մերժեց համայնքի ղեկավարի պաշտոնում (ինչ-ինչ հանգամանքների արդյունքում) հայտնված Աշոտ Հայրապետյանին եւ նրան մղեց քաղաքական կյանքի լուսանցք: