Մայիսի 30-ին Գորիսի պետական համալսարանում ռեկտորի ընտրություն էր...
Համալսարանի ռեկտոր ընտրվեց Տիգրան Վանդունցը, ով տեխնիկական գիտությունների թեկնածու է, դոցենտ և ժամանակին դասախոսում էր Գորիսի պետական համալսարանում, իսկ վերջին շրջանում (տնօրենի պաշտոնակատարի կարգավիճակով) գլխավորում էր Ագրարային համալսարանի Սիսիանի մասնաճյուղը:
Քվեարկությունից առաջ, սակայն, տեղի ունեցան զարգացումներ, որոնք, անշուշտ, ուշադրության արժանի են: Խոսքը ռեկտորի պաշտոնին հավակնող Թեհմինա Մարությանի և Լեռնիկ Պետրոսյանի առեղծվածային ինքնաբացարկի մասին է: Ընդ որում՝ նրանցից և ոչ մեկը դեռևս չի պարզաբանել, թե ինչով էր պայմանավորված նման քայլը:
Թեհմինա Մարությանը գրականագիտության ոլորտում ճանաչված դեմք է մեր օրերում և մոտ կես տարի գլխավորել է Գորիսի պետական համալսարանը:
Գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Լեռնիկ Պետրոսյանը կրթության ոլորտի (այդ թվում՝ բուհական) փորձառու և ճանաչված մասնագետ է, մի քանի դասագրքի  և  ուսումնամեթոդական  աշխատանքի հեղինակ:
Եվ դժվար է պատկերացնել, որ նրանք Գորիսի պետական համալսարանի ռեկտորի թեկնածու են առաջադրվել միայն առաջադրվելու համար:
Ու ողջամիտ հարց է առաջացել՝ ի՞նչ է տեղի ունեցել քվեարկությունից ժամեր առաջ, որ Թեհմինա Մարությանն ու Լեռնիկ Պետրոսյանը հրաժարվել են իրենց որոշումից:
Հրաժարականից հետո մրցույթը տեղի է ունեցել Տիգրան Վանդունցի և ԳՊՀ ամբիոնի վարիչ Հրայր Պետրոսյանի միջև:
Գորիսի պետական համալսարանի կառավարման խորհրդում, սակայն, ռեկտորի ընտրության հարցը չէր միայն օրակարգում:
Կառավարման խորհուրդն այսուհետ կգլխավորի Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը, ով օրեր առաջ էր ընդգրկվել խորհրդի կազմում: Մինչ այդ խորհուրդը ղեկավարում էր ԳՊՀ նախկին ռեկտոր Արտուշ Ղուկասյանը, ով այդ պարտականությունը ստանձնել էր ռեկտորի պաշտոնը 2021-ի դեկտեմբերի 20-ին թողնելուց հետո (լիազորությունների ժամկետը լրանալու կապակցությամբ):