Հարգելի հանքագործներ և մետալուրգներ,
աշխատավոր և մեծապատիվ քաջարանցիներ, այս օրերին աշխատանքային փառքի քաղաք Քաջարանում մեկնարկվել են հանքագործի և մետալուրգի մաասնագիտական օրվան նվիրված տոնակատարությունները, ինչի կապակցությամբ սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիդ։
Մեր ընդերքի հարստությունը Աստված պարգևել, բնությունը պահպանել, իսկ դուք այն դարձնում եք բարիք՝ օրհնված և ծանր աշխատանքի միջոցով: Ազնիվ և տքնաջան այդ աշխատանքով՝ դուք շենացնում եք մեր համայնքը, մարզը և երկիրը, և այդ աշխատանքի շնորհիվ է, որ հանքարդյունաբերությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի տնտեսության ռազմավարական նշանակություն ունեցող ճյուղը, որի արդյունքում կարևորում, հիացմունքի ու գնահատանքի ենք արժանացնում հանքագործի և մետալուրգի աշխատավոր մարդ տեսակը։
Քաջարանը այն քաղաքն է, որը կյանք է առել հենց հանքագործի քրտնաջան աշխատանքի արդյունքում, կյանք տվել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին, որն անցել է աշխատանքային փայլուն ուղի և այսօր արդեն մեր տնտեսության ողնաշարն է, իսկ պետության սահմաններից դուրս՝ մեր այցեքարտը:
Մասնագիտական տոնի կապակցությամբ ուզում եմ առանձնահատուկ շնորհավորել Հայաստանի Հանրապետության հանքարդյունաբերական հսկա գործարանի` Զանգեզուրի պզնձամոլիբդենային կոմբինատ ՓԲ ընկերության ողջ անձնակազմին՝ մաղթելով մետաղյա կամք ու առողջություն, բարգավաճում և աշխատանքային նորանոր հաջողություններ։
Քաջարան ասելով՝ հասկանում ենք Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ, իսկ կոմբինատ ասելով հասկանում ենք Քաջարան և տարանջատել մեկը մյուսից պարզապես հնարավոր չէ։
Հարգելի քաջարանցիներ՝ աշխատավորների, մետալուրգների և աշխատանքի հերոսների քաղաք Քաջարանը միշտ բարձր է պահել ոլորտի պատիվը` իր հայրենանվեր և հայրենաշեն աշխատանքով, և տեղին է նշել, որ Քաջարան համայնքում ամեն երկրորդ բնակիչ` ճակատագրի բերումով կրում է հանքագործի և մետալուրգի պատվավոր անունը, և քարից ու հողից հաց քամողի պատվավոր կոչումը։ Ձեր գործը դրվատելի է, իսկ աշխատանքը մեծարման արժանի։ Հենց այդ աշխատանքի շնորհիվ է, որ քաջարանցին հանրությանը կարողանում է ներկայանալ պարզ ճակատով և իր արդար քրտինքով։
Միաժամանակ խոնարհումս՝ ոլորտի երկարամյա և երջանկահիշատակ պատվավոր մասնագետներին, որոնց փորձը մեր սերունդները անշեղորեն շարունակում են կատերել` ի շահ Քաջարանի, ի շահ Սյունիքի և ի շահ Հայաստանի։
Շնորհավորելով բոլորիդ` մաղթում եմ անխափան և անփորձանք աշխատանք, ցանկանալով բարեկեցություն և բարգավաճում ձեր ընտանիքներին։
Փառք ու պատիվ աշխատավորների քաղաք Քաջարանին, փառք ու պատիվ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պատվելի և բազմահազարանոց կոլեկտիվին։