Քաջարանի քաղաքապետ Վարդան Գեւորգյանին՝ փոխգնդապետի կոչում՝ վաղաժամկետ
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի 2015թ. հուլիսի 27-ի հրամանով, համաձայն «Զինվորական ծառայություն անցնելու մասին» ՀՀ օրենքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասի, պահեստազորի փոխգնդապետի կոչում է շնորհվել (վաղաժամկետ) Քաջարան քաղաքային համայնքի ղեկավար, պահեստազորի մայոր Վարդան Շմավոնի Գեւորգյանին:
Վարդան Գեւորգյանը 1991 թվականին մասնակցել է Քաջարանի երկրապահ ջոկատի ստեղծմանը: 1992թ սեպտեմբերին ՀՀ ՊՆ հրամանով զորակոչվել է ՀՀ ազգային բանակ:
Նախնական զինվորական վերապատրաստություն է անցել Լուսակերտում տեղակայված գնդում, որի կազմում 1992թ. հոկտեմբերին տեղափոխվել է ք. Կապան եւ մասնակցել Կապանի հարակից տարածքների ազատագրմանը, այնուհետեւ՝ 1993թ. հունվարի 1-ից,  տեղափոխվել  եւ նշանակվել է 97-րդ  ԱՄՀԲ-ի 5-րդ հրաձգային գումարտակի ականանետային մարտկոցի հրամանատար:
5-րդ հրաձգային գումարտակի կազմում Վ.Գեւորգյանը շարունակել է իր մասնակցությունը Կապանի շրջանի սահմանամերձ  Ծավ, Ն. Հանդ, Շիկահող, Սրաշեն, Ագարակ գյուղերի եւ ՀՀ հարավարեւելյան սահմանների պաշտպանության համար մղված մարտական գործողություններին (Զանգելանի, Կուբաթլուի, Հորադիզի, Ֆիզուլիի շրջաններում):
Որպես  ակտիվ, գրագետ, համարձակ եւ բարեխիղճ հրամանատար Վ.Գեւորգյանը նշանակվել է գումարտակի շտաբի պետ, գումարտակի հրամանատարի հաստիքը թափուր լինելու պատճառով ժամանակավոր կատարել գումարտակի  հրամանատարի պարտականությունները, որի ընթացքում գումարտակը փառքով եւ բարձր պատասխանատվությամբ է կատարել իր առջեւ  դրված խնդիրները:
18.02.1994թ. Վ.Գեւորգյանը նշանակվել է թիվ 84029 զորամասի հակատանկային  դիվիզիոնի հրամանատար, որի կազմում՝ մասնակցելով մարտական գործողություններին, իր խիզախությամբ կարողացել է ոգեւորել ենթականերին եւ անձնական օրինակով բարձրացրել նրանց մարտական ոգին: Ակտիվ մասնակցություն է ունեցել առաջնագծի ինժեներաշինարարական աշխատանքներին եւ բանակաշինության գործին:
1995թ մարտի 18-ին զորացրվել է ՀՀ զինված ուժերից  եւ հաշվառվել պահեստազորում:
Պարգեւատրվել է Արիության մեդալով, Անանիա Շիրակացու մեդալով, ՀՀ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով, ՀՀ ԶՈՒ «Գարեգին Նժդեհ», «Ծովակալ Իսակով», ԵԿՄ «Երկրապահ», ԼՂՀ «Մարտական ծառայություն», «Երախտագիտություն» եւ մի շարք այլ մեդալներով ու շնորհակալագրերով:
«Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրակազմը շնորհավորում է Վարդան Գեւորգյանին՝ փոխգնդապետի կոչում ստանալու համար եւ մաղթում հաջողություններ համայնքի ղեկավարման, տարածաշրջանում տեղաբաշխված զինվորական ստորաբաժանումներին աջակցելու, ինչպես եւ աճող սերնդի ռազմահայրենասիրական դաստիրակության գործում: