ՌԴ զինվորականներն ուսումնասիրում են Ադրբեջանի տեղեկատվությունը Լաչինի միջանցքով ականներ տեղափոխելու վերաբերյալ. Լավրով
Ռուսաստանի Դաշնության զինվորականներն ուսումնասիրում են Ադրբեջանից ստացված տեղեկատվությունը Հայաստանի կողմից Լաչինի միջանցքը ականների տեղափոխման համար օգտագործելու վերաբերյալ։
Այս մասին այսօր հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը 2022 թվականին ռուսական դիվանագիտության գործունեության արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում։
Նախարարը հիշեցրել է, որ Լաչինի միջանցքը, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների համաձայն, պետք է ազատ լինի քաղաքացիների և տրանսպորտային միջոցների բեռների և տրանսպորտային միջոցների համար, և առանձին պայմանավորվածություն է եղել, որ այդ ճանապարհով «ռազմական բեռներ չուղարկվեն»։ .
«Ադրբեջանցիները տեղեկություն են տվել, և մեր զինվորականներն ուսումնասիրում են այն, որ հայկական կողմը ականներ է հասցրել այս միջանցքով, այնուհետև այդ ականներով ականազերծվել են ադրբեջանական դիրքերի մերձակայքը՝ խախտելով պայմանավորվածությունները»,- հայտարարեց Լավրովը: