Սահմանամերձ երկու գյուղի տնտեսություն ամբողջությամբ կդառնա մեքենայացված
Այսօր Գարեգին Նժդեհի հրապարակում փոքրածավալ գյուղտեխնիկա էր շարված, որ գրավում էր անցորդների ուշադրությունը: Դրանք նախատեսված են Ներքին Հանդ եւ Կաղնուտ սահմանամերձ գյուղերի համար (12-ը՝ Ներքին Հանդ եւ 13-ը՝ Կաղնուտ)՝ միտված գյուղատնտեսական տնտեսությունների հզորացմանը:
Այդ մոտոբլոկները փոքր տարածքների վրա կատարում են գրեթե բոլոր գյուղատնտեսական աշխատանքները, բացի այդ հարմարեցված կցասայլեր ունեն:
Ինչպես «Սյունյաց երկրին» տեղեկացրեց վարչապետի խորհրդական Ռոբերտ Ղուկասյանը, խնդիրն այն է, որ գյուղտեխնիկա ստացողն իր երկու-երեք հարեւանին (միայնակ, անօգնական ծերեր, բազմազավակ մայրեր) պարտավորվի օգնության ձեռք մեկնել, նաեւ նրանց հողը մշակել: Դրանից զատ գյուղաբնակներին հատկացվելու են տնկիներ (արքայանարինջ, գաճաճ ընկուզենի), իսկ Կաղնուտ բարձրադիր գյուղին հիմնականում կհատկացվեն խնձորենու տնկիներ: Ըստ էության՝ վերոնշյալ երկու գյուղերն ամբողջությամբ կդառնան մեքենայացված: Երկրորդ փուլում կլինի ոռոգման համակարգերի հզորացումը:
Վարչապետի  խորհրդականի փոխանցմամբ, բացի այս ծրագրերից՝ Շիկահողում կստեղծվի կարի արտադրամաս՝ 10-15 հոգու համար նախատեսված, որը սկզբնական փուլում կապահովվի հումքով եւ տեխնիկայով: Եվս մի ծրագրով Դավիթբեկ եւ Եղվարդ գյուղերում նախատեսվում է երիտասարդների եւ ավագ դպրոցների աշակերտների համար ստեղծել  զարգացման կենտրոններ (էլեկտրոնային գրադարաններով, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հնարավորություններով):